Všechny skryté dary

14.07.2021

Příběh o tarotových kartách, které zamíchají životem na první pohled obyčejné holky

Všechny skryté dary nenabízí jen zajímavý příběh o záhadném balíčku tarotových karet, zmizení mladé dívky či rozpoutání podivných událostí, nýbrž i pohled na problematiku přijetí různých orientací a genderů mladou společností.

Všechny skryté dary (C. O´Donoghue)


Anotace

"Maeve najde ve škole balíček podivných tarotových karet a s nadšením se pustí do studia vykládání budoucnosti. Když začne číst z karet svým spolužákům, bere to zpočátku jako zábavnou hru. Spolužáci jsou jejím uměním nadšení a ve škole se o ničem jiném nemluví. Pak si ale Maevina bývalá kamarádka Lily vytáhne znepokojivou kartu s názvem Hospodářka, která by v balíčku být neměla. Maeve odmítne Lily prozradit, co karta znamená, a děvčata se kvůli tomu pohádají. Jejich vášnivý spor skončí Maeviným nepromyšleným prohlášením, že by byla nejraději, kdyby Lily zmizela. V pondělí však Lily skutečně nepřijde do školy, a když se na ni Maeve zeptá, dozví se, že se po ní slehla zem..."

Informace o knize

Originální název: All Our Hidden Gifts
Série: Všechny skryté dary (1. díl)
Žánr: Světová literatura, YA, mysteriózní, LGBT
Autorka: Caroline O´Donoghue
Rok vydání: 2021, v ČR 2021 (nakl. Yoli)
Počet stran: 376

Hodnocení na Databázeknih.cz: 85 %

Zdroj: Databáze knih. Knihy | Databáze knih [online]. Copyright © 2008 [cit. 14.07.2021]. Dostupné z: https://www.databazeknih.cz) 

Všechny skryté dary mě na první pohled zaujaly svou tajemnou obálkou a slibnou anotací - tarotové karty, záhadná Hospodářka či náhlé zmizení Maeviny bývalé kamarádky... to vše zní zajímavě a já knih prostě musela mít.

Poté co Maeve, zdánlivě obyčejná dívka, která bojuje s vlastními vnitřními démony, objeví podivný balíček tarotových karet, pouští se do vykládání budoucnosti svých spolužaček. Zpočátku to vnímá jako zábavu a získává i novou kamarádku Fionu, která se nabídne, že jí bude shánět nové "zákaznice".

Nic však není černobílé a zpočátku zábavné vykládání se zvrtne v hru o život. Lily, Maevina bývalá nejlepší přítelkyně, je po ostrých slovech svých spolužaček vyzvána, aby si tři karty vytáhla. A poslední z nich zobrazuje záhadnou ženu s černými vlasy - Hospodářka.

Maeve ale neví, co ta karta znamená, a Lily se s těmi slovy nedokáže smířit. Mezi bývalými kamarádkami tak dojde k hádce, kdy Maeve bezmyšlenkovitě prohlásí, že si přeje, aby Lily zmizela.

Jaké ji čeká překvapení, když se tak opravdu stane.

Maeve čeká dlouhá cesta za Lilyinou záchranou. Osud jí zavede k lidem, o nichž do té doby neměla ani ponětí. Kdo je záhadná sekta, která si říká Brigidiny děti? Jaké tajemství skrývá Lilyin bratr Rory? A podaří se Lily vůbec vypátrat?

"Může být tvůj konec
nebo začátek...
Chce pro tebe jen to nejlepší,
co nikdy sama neměla.
Vidí tě na dně
a pluje...

... ti na pomoc."

Příběh sám o sobě mě velmi bavil. Zdánlivě obyčejná dívka se snaží najít ve světě své vlastní místo a honba za alespoň částečnou "oblíbeností" ve škole jí přinese nemálo problémů. Aby se začlenila a nepřišla si "divná", zřekne se své nejlepší kamarádky a pokouší se proniknout mezi oblíbené spolužačky. Sama však není nijak zvlášť chytrá a často podléhá návalům vzteku a vzpurnosti.

Všechny tyto "nedostatky" však Maeve činí velmi reálnou. Zpočátku ji možná nechápeme, kolikrát ani v průběhu, ale dokážeme se vcítit do její situace, protože společnost i nás mnohdy zahnala do kouta a my se nezachovali úplně nejlépe. Do Maeviny rozporuplné povahy se snadno vžije nemalá většina čtenářů i čtenářek, protože každý děláme chyby, za které se později i stydíme.

Maeve se v průběhu celé knihy vyvíjí. Uvědomí si sama sebe a začne vnímat i lidi okolo. Svět se totiž stále potýká s netolerancí vůči všemu odlišnému a většina jejích kamarádů, dokonce i vlastní sestra Jo, tak neustále čelí nenávistným komentářů na vlastní osobu nebo rovnou útokům.

Maeve díky tarotovým kartám, které nachází v zapomenuté Bedně ve škole, zjišťuje, že není tak obyčejná a neschopná, jak si doposud myslela. Kolem ní se začnou dít podivné věci, začínající záhadnou tarotovou Hospodářkou a zmizením kamarádky Lily.

Maeve se na cestě za Lilyinou záchranou setkává s podivnou náboženskou sektou Brigidiny děti, které vede Aaron. Ten své ovečky přesvědčuje o nesprávnosti čehokoliv, co se vymyká zajetému "normálu". Demonstrují před obchodem nabízejícím mimo jiné queer zboží, nečekaně napadají homosexuální páry a všeobecně odmítají, že se svět mění a s ním i společnost.

Aaron je zajímavou zápornou postavou. Zpočátku upoutává pozornost jen nepatrně, přesto má čtenář pocit, že je v něm o něco víc, než se na první pohled zdá.

Autorka nám ve Všech skrytých darech poskytuje nejen zajímavý příběh o dospívajících lidech, kteří se snaží přijít na kloub několika záhadám, magii či náhledu do ulic irského městečka, ale také pohled na problematiku současné mladé společnosti, která bojuje o své vlastní místo ve světě.

Maeviným prostřednictvím nahlížíme pod pokličku genderů a sexuálních orientací nebo rasové problematiky. Rory, Lilyin bratr, se pro mnohé zvláštně obléká, lakuje si nehty, přesto se za sebe nestydí a Maeve se svěří, nebinární. Fiona se zas potýká se svým filipínským původem. Až díky nim Maeve poznává, že podivnost či vymykání se "normálu" je vlastně super a mělo by se za to bojovat. Protože co je v dnešním světě normální? Proč by se lidé měli chovat jinak, než jak se cítí?

Všechny skryté dary jsou skvělým počinem, který nabízí zajímavou zápletku, notnou dávku tajemna i vyobrazení netolerantní společnosti. Zároveň v sobě skrývá mnohá poselství a útrapy života, s nimiž se každý z nás musí denně potýkat.

Děj plyne a nenudí, neustále ho protkávají nová a nová tajemství či nečekané zvraty. Četla jsem jedním dechem a vřele doufám, že dalšího pokračování se dočkáme co nejdřív.

Za sebe doporučuji.