Únikovka č. 3: Únik ze strašidelného domu

07.12.2022

Malý čtenář hrdinou tajemného příběhu

V předchozích recenzích jsem vám představila dva dětské gamebooky s podnázvem Zimní dobrodružství - Tři záhadné dárky a Vánoční past. Ačkoliv se jedná o stejnou sérii čtyř únikovek od nakladatelské značky Ella & Max, Únik ze strašidelného domu se v lecčem od předchozích dvou liší.

V čem přesně se dozvíte níže.

Anotace

Neuvážená sázka vás za jedné temné noci zavede do starobylého venkovského sídla, opředeného nejrůznějšími strašidelnými pověstmi. Čeká vás pořádná zkouška odvahy! Neohroženě vstoupíte do útrob domu, když tu se pod vámi propadne podlaha. Ocitáte se v temném sklepení. Kolem se ozývají tajemné zvuky... Opravdu vás nešálí sluch? A jak se odtud proboha dostanete? Jste vězněm ve strašidelném domě - dokážete odtud vyváznout se zdravou kůží?

Informace o knize

Nakladatelství: PRESCO GROUP s.r.o. pod značkou Ella & Max (2022)
Autor: Jens Schumacher
Žánr: gamebook, únikovka, pro děti a mládež
Doporučený věk: od 9 let

(Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Ella & Max.)

Zatímco Zimní dobrodružství měla vlastní průvodce, v Úniku ze strašidelného domu je hlavním hrdinou sám čtenář. Vypravěč tak promlouvá přímo k vám - nebo k dítěti, které se vydalo prozkoumat stránky plné záhadných rébusů a luštěnek.

Na začátku vyprávění uzavřete se spolužákem Bertem neuváženou sázku - že se uprostřed noci vydáte udělat selfíčko do starého Harkensteynova sídla, o němž se povídají nepěkné strašidelné historky. Společníka vám dělá čtyřnohý přítel Robin, který z návštěvy hrůzostrašné barabizny není dvakrát nadšený.

A poté, co vstoupíte dovnitř, opustí odvaha i vás.

Nebo snad ne? Podaří se vám najít tu správnou chodbu či odpověď, abyste se dostali ven z mrazivé temnoty hrůzného domu?


V Úniku ze strašidelného domu se stanete hlavním hrdinou děsuplného příběhu.

Dalším rozdílem mezi Únikem ze strašidelného domu (společně s Únikem z minulosti) a Třemi záhadnými dárky s Vánoční pastí je v celkovém pojetí příběhu. Zatímco v zimních výpravách jde o prosincové dobrodružství, tudíž se hodí zejména jako dárek pod stromek, strašidelný dům můžete darovat - a hrát jej - kdykoliv.

Čtenář se díky oslovování vypravěčem stává součástí příběhu, je zcela na něm, jakým tempem bude děj ubíhat. Na cestě ven ho čeká spousta zrádných úkolů - ať už jde o spletité bludiště chodeb, záludné zámky či tajemné šifry, vysvobození ze spárů strašidelného sídla rozhodně nebude zadarmo.

V případě potřeby lze při plnění rébusů využít nápověd, které jsou malým luštitelům k dispozici jak na začátku knížky, tak na jejím konci.

Stejně jako ostatní únikovky od Elly & Maxe je i Únik ze strašidelného domu krásně ilustrován. Zatímco text je tvorbou německého spisovatele Jense Schumachera (mimo jiné autora fantasy gamebooku Čarodějův odkaz), tajemné malůvky jsou dílem ilustrátora jménem Hauke Kock. Společně dali dohromady zajímavý gamebook, který pořádně zavaří mozkové závity klidně celé rodině.

Tato interaktivní hra je vhodná pro kluky i holky od 9 let.

Ukázka z knihy