Tajemství stříbrné čarodějky

24.09.2021

Kouzelné dobrodružství čarodějek z Malé Strany

V případě Tajemství stříbrné čarodějky jsem udělala jednu zásadní chybu - nezjistila jsem si, že se jedná o druhý díl. Na čtecím zážitku mi to sice neubralo, neboť příběh je vážně kouzelný, nicméně mi pár věcí unikalo. Neudělejte stejnou chybu jako já - nejdříve si přečtěte Čarodějky malostranské, teprve pak tuhle modrostříbrnou krásku.

Tajemství stříbrné čarodějky

(P. Kubašková)

Anotace

"V pražských uličkách se začíná povídat stará legenda o příchodu Stříbrné čarodějky, která vládne nevídanou mocí. A být čarodějkou v Praze není jen tak! Ginevra, mladá čarodějka z Malé Strany, o tom ví své. Jen co odkryla jedno velké rodinné tajemství, spadne rovnou do další šlamastyky, když se při jednom kouzlu něco pořádně zvrtne. Jako by nestačilo, že na ni mají spadeno ostatní pražské čarodějky a chtějí malostranský rod jednou provždy vyhnat z Prahy. Ginevra teď musí dokázat, že sem i se svou rodinou patří. Vydá se proto i se svými třemi přáteli na dobrodružné putování časem hledat dávno ztracený artefakt. Při jejich pouti do "stříbrného města" se jim do cesty připlete i nějaké to čertisko, potrhlé strašidlo či podivuhodná trojčata v maringotce a samotnou Ginevru pak cesta zavede až hluboko pod zem, k bytostem tak starým, že z nich zbyla jen pověst.

Vítejte již podruhé v kouzelném světě malostranských čarodějek, který uchvátil malé i velké čtenáře."

Informace o knize

Autorka: Petra Kubašková
Žánr: česká fantasy, pro děti a mládež
Série: Čarodějky malostranské (2. díl)
Rok vydání: 2020 (nakl. Epocha)
Počet stran: 424

Hodnocení na Databázeknih.cz: 92 %

Zdroj: Databáze knih. Knihy | Databáze knih [online]. Copyright © 2008 [cit. 24.09.2021]. Dostupné z: https://www.databazeknih.cz

Ginevra VII. Malostranská, patnáctiletá čarodějka z mocného pražského rodu, ve svém příběhu zažívá neobyčejná dobrodružství - společně se svou rodinou, lidskými kamarádkami Markétou a Barbie a přítelem senzibilem Teem.

Při jednom ceremoniálu, kdy Ginevra zasvěcuje svou kouzelnou moc Luně, se něco příšerně pokazí. A i když ví, že to nebyla její chyba, celá rodina malostranských čarodějek náhle čelí snaze ostatních kouzelnic vyhnat je z města.

Po onom děsivém incidentu Ginevra od mocné čarodějky Valpurgy získává čtrnáct dní na to, aby dokázala, že její rodina do Prahy skutečně patří. Společně se svou matkou a přáteli se tak vydává na dobrodružnou cestu časem, aby pro svou babičku uvězněnou v Podsvětí získala vzácný artefakt v Kutné Hoře 90. let, a zároveň aby zajistila, že malostranské čarodějky nebudou muset opustit svůj domov.

"Čas, ten někdy pádí jako zběsilý, jindy se vleče... Někdy ho máme víc, než si myslíme, jindy zas tak málo... Kolik ho máš ty, Malostranská?"

Tajemství stříbrné čarodějky od české spisovatelky Petry Kubaškové na první pohled zaujme nádhernou obálkou a krásnými ilustracemi od umělkyně Striga. To vše jen podtrhává neskutečné kouzlo, jímž příběh o mladičké čarodějce Ginevře dýchá z každičké stránky.

Propojení skutečné Prahy, kterou nám připomínají Gininy kamarádky Markétka a Barbie, se slovanskou mytologií, magickými postavami a tvory či pražskými - posléze kutnohorskými - pověstmi neskutečně funguje a poskytuje nám tak kouzelný výlet do pohádkového světa, který je našim zrakům skryt.

Ginevřin magický svět je dále zpestřen barevností aur čarodějek, domovními znameními, mluvícími loutkami, čerty, gnómy, hady a ještěry nebo časohybkami... To vše utváří skutečně čarovnou atmosféru čtivého a zajímavého příběhu.

"I v malém kotěti se může skrývat síla lva."

Postavám snad nemám co vytknout. Každá má svůj vlastní charakter, z něhož nevybočují, jen vztah mezi Ginou a Teem mi přišel zvláštní, možná až zbytečný (to ovšem bude způsobeno nepřečtením si prvního dílu, Čarodějek malostranských - tuto chybu hodlám brzy napravit). Líbily se mi snad všechny členky rodu Malostranských, nejvíc jsem si ale oblíbila Gininu babičku žijící v Podsvětí s pekelnými čerty.

I přes to, že mě Tajemství stříbrné čarodějky neskutečně nadchlo, mám k němu přece jen pár "připomínek". Například mně osobně příliš nesedl styl psaní. Zezačátku jsem se s ním prala a špatně se mi začítalo.

Druhá věc, která mě trochu "zklamala", byl pocit, že zhruba kolem poloviny knihy se děj začal zbytečně táhnout. Naštěstí jsem to vydržela a nakonec si přečetla skvělý a magický příběh plný dobrodružství a překvapivým závěrem.

"Vždyť co je vlastně čas? Můžeš ho natahovat, můžeš ho ztratit. Když se těšíš, nekonečně se vleče, je jedno, co hodiny ukazují, ale když máš strach, čas letí jako splašený."

Tajemství stříbrné čarodějky je krásnou knihou, která vás provede magickou Prahou i tajuplnou Kutnou Horou, seznámí vás s kouzelnými tvory a věnuje vám notnou dávku laskavosti, odpočinku i přívětivého zasnění.

I když je Ginevřin příběh cílen především na mladší čtenáře, rozhodně dokáže zaujmout i ty starší. Protože jakmile se ponoříte do těchto kouzelných stránek, dostanete chuť okamžitě vyrazit do Prahy a hledat domovní znamení nebo pátrat po magických bytostech.

Tuhle knížku si zamiluje každý, kdo z kouzel a pohádek stále ještě nevyrostl.mel,uzínami, kočkodlaky