Světy J. R. R. Tolkiena

19.08.2021

Výlet do Středozemě tak trochu jinak

Světy J. R. R. Tolkiena jsou "must have" snad pro každého milovníka Tolkienových příběhů. Kniha přináší velmi zajímavou expedici do Středozemě, kdy nám John Garth dovoluje nahlédnout do tohoto světa prostřednictvím Tolkienových zážitků, vzpomínek a inspirací.

Světy J. R. R. Tolkiena (J. Garth)


Anotace

"Nová kniha znalce Tolkienova díla Johna Gartha zkoumá místa, která inspirovala autora Pána prstenů k vytvoření smyšlených končin a dalších motivů jeho Středozemě.

Garthův výklad doprovází více než sto ilustrací, mezi nimiž nechybí vlastní Tolkienovy kresby a malby, příspěvky dalších umělců, archivní snímky, mapy a působivé fotografie z nejnovější doby. Místa, jež se Tolkienovi stala pramenem bohaté inspirace, se nacházejí po celé Velké Británii - zejména v jeho milovaných West Midlands a v Oxfordu -, ale i v zámoří na všech světových stranách. Autor v knize identifikuje předobrazy Hobitína, elfské Roklinky, Třpytivých jeskyní v Helmově žlebu a mnoha dalších zásadních bodů na mapě Středozemě od hor a lesů až po řeky, jezera a pobřeží.

Světy J. R. R. Tolkiena jsou uspořádány tematicky a nabízejí bohatě ilustrovaného průvodce životem a imaginací jednoho z nejoblíbenějších světových autorů, zkoumají vztahy mezi reálným světem a světem fantazie a podněcují každého, kdo by chtěl kráčet v Tolkienových šlépějích."

Informace o knize

Originální název: The Worlds of J. R. R. Tolkien: The Places That Inspired Middle-Earth
Autor: John Garth
Žánr: Světová literatura, cestopis a místopis, obrazová publikace
Rok vydání: 2020, v ČR 2021 (nakl. Argo)
Počet stran: 208

Hodnocení na Databázeknih.cz: 92 %

Zdroj: Databáze knih. Knihy | Databáze knih [online]. Copyright © 2008 [cit. 19.08.2021]. Dostupné z: https://www.databazeknih.cz)    

#doporučuji

Světy J. R. R. Tolkiena, vydané o několik dekád později než samotné příběhy o Středozemi, nás vrací zpět do překrásného fantaskního světa plného hobitů, bohů a draků, trpaslíků či vznešených elfů. Člověk při podrobnějším poznávání Kraje, Roklinky či Valinoru dostává chuť se opět ponořit do kouzelného čtení Tolkienových děl.

Nebo lépe - sbalit bágl a vydat se do Británie poznat místa, která tohoto nepřekonatelného spisovatele z velké části inspirovala.

"Miloval jsem ho vroucí láskou, která byla jakoby převrácenou nostalgií - bolestnou láskou k nalezenému domovu."

(str. 13)

Většina mých vrstevníků-čtenářů jako první poznala svět Harryho Pottera a jeho kouzelné Bradavice. Můj první výlet do neznáma a únik do říše fantazie se však uskutečnil díky Pánu prstenů. Po zhlédnutí Společenstva prstenu jsem zatoužila poznat tento svět zblízka a vyprosila si své první pořádné fantasy.

Pro dvanáctiletou holku není Pán prstenů zrovna nejjednodušší literaturou - jak většina čtenářů ví, Tolkien je proslulý dlouhými popisy (ty já ale zrovna miluju). Osobně mě ale svět elfů, hobitů a trpaslíků zcela uchvátil a díky tomu jsem složitosti knih nevnímala. Četla jsem každou volnou chvíli, propadala jsem kouzlu Středozemě, vydávala se na "duchovní" pouť jejími kraji a - se stále ještě dětskou fantazií - představovala jsem si, jak se jakožto vznešená elfka procházím Roklinkou a propadám kouzlu blonďatého Legolasa. :)

Čtení Světů J. R. R. Tolkiena mě v myšlenkách navrátilo k této dětské lásce a chuti ponořit se zpět do fantastické Středozemě, protože mě osobně tento svět fascinuje.

"Ale nejdříve ze všeho poryvy větru ze severu rozrazily v roce 1914 dveře vedoucí do Středozemě."

(str. 24)


Kniha je rozdělena do úvodu a jedenácti tematických kapitol a uzavírají ji různé dodatky, poznámky či rejstřík. Každá kapitola se zaměřuje na jednotlivá témata týkající se několika aspektů Tolkienových světů (např. Země Lúthien, Pobřeží a moře, Stromotkané země, Řemesla a průmysl aj.), které jsou následně rozebírány.

Kromě textu, který mimo jiné obsahuje různé odkazy, střípky Tolkienova života, jeho cest či zážitků, se v knize nachází množství tematických fotografií, obrazů, ilustrací či Tolkienových map. Dílo je po grafické stránce - a vlastně i samotným námětem - velice zdařilé a jeho vnitřek nadchne nejednoho fanouška.

Nutno podotknout, že tato doprovodná kniha k Tolkienově světům není jednoduchým čtením. Dle mého názoru okouzlí nejednoho nadšence Pána prstenů a Středozemě, nicméně se nejedná o knihu pro každého. Světy J. R. R. Tolkiena jsou v podstatě vystavěny na množství literárních, historických či místopisných odkazů, které nemusí být každému známé.

Kromě do říše elfů a hobitů zavítáme na anglický venkov či do britských měst, dále například do Alp. Vzpomeneme si jak na Hobita a Pána prstenů, tak na jiná, u nás méně známá (nebo netěšící se takové oblibě) Tolkienova díla, nebo na literární tvorby jiných autorů (např. Beowulf).

Britská zákoutí, lesy či řeky není to jediné, co Tolkiena podněcovalo při tvoření Středozemě. Inspiraci nacházel i v historii, archeologii či architektuře, ale i v pochmurných zážitcích z války - například Mrtvé močály, tolik jiné od zbytku Středozemě, připomínají bitevní pole, která Tolkien v době válek navštívil.

"Nade všemi vynikají smrtelný válečník Beren a elfská princezna Lúthien Tinúviel, postavy, které Tolkien odjakživa těsně spojoval se sebou a Edith - tak těsně, že mají jména těchto milenců vytesána na náhrobku."

(str. 56)

Jako celek je to úžasné dílo, které člověka chytne a nepustí. Budete si vychutnávat každičkou stránku, každičký řádek, budete milovat každou doprovodnou ilustraci či fotografii a jednoznačně začnete toužit vrátit se do Tolkienových světů.

Světy J. R. R. Tolkiena jsem na své obvyklé "rychločtení" četla celkem dlouho - nebylo to ovšem proto, že by mě nudily. Právě naopak. Vychutnávala jsem si každou stránku, vstřebávala nové, velice zajímavé a poutavě podané informace, připomněla si ty, o nichž už jsem měla povědomí, kochala se ilustracemi, zkoumala mapy, pročítala doprovodné texty, dohledávala v poznámkách i na Googlu...

Tato modrá kráska poskytne nevšední náhled do světa, na který se nedá zapomenout. Díky ní se čtenář a milovník Tolkiena cítí být tomuto skvělému autorovi o něco blíž. (Osobně doporučuji i film Tolkien, který představuje jeho dětství, studijní léta, válečné zážitky, lásku jeho života i snahu stvořit vlastní jazyk.)

Světy rozhodně nejsou knihou, kterou byste do ruky vzali jen jednou - budete se k ní vracet pokaždé, kdy si na Středozem vzpomenete, když jen zahlédnete upoutávku na Pána prstenů v televizi... nebo prostě když dostanete chuť připomenout si, jaké to je ponořit se do hloubi fantazie a zapomenout na strasti obyčejného života...