Rozhovor: Michala Věra Jírová

14.06.2022

"Tvořila jsem spontánně a nořila se do bubliny ve své vlastní fantazii."

M. V. Jírová (1988) je autorkou fantasy erotického románu Mizení (2013, Nová Forma) a jeho pokračování Temné osudy (2014). Dle svých slov překypuje nekonečnou fantazií již od útlého dětství a ve dvanácti letech jí dala průchod formou psaní krátkých povídek na pokračování. Během let v tom pokračovala a střádala zatím takzvaně do "šuplíku" -⁠ již tehdy prý směřovala k fantasy žánru proloženém jemnou romantikou, ze které se v průběhu let stávala erotika.

Proč se v případě Mizení rozhodla právě pro Novou Formu? Co by Michala Jírová doporučila začínajícím autorům, kteří stejně jako ona touží po vydaném románu?

M. V. Jírová

Michala Jírová se narodila 26. 6. 1988 v Českých Budějovicích, kde prožila celé své dětství. Miluje zdejší přírodu a klidnější styl života. Vystudovala střední oděvní školu zaměřenou na navrhování a módu.

První fantasy erotický román Mizení vydalo v roce 2013 nakladatelství a vydavatelství Nová Forma v Českých Budějovicích. Následné pokračování Temné osudy vyšlo u téhož nakladatelství o rok později.

Minulý rok (2021) jsme se mohli těšit z rozšířeného vydání Mizení a letos v červnu (2022) vychází zbrusu nové vydání Temných osudů. Knihy tak spolu s novými ilustracemi na obálkách od umělkyně Zdeňky Neumaerové dostaly nový kabátek, dokonce i značné změny v ději ke spokojenosti čtenářů.

Dnes Michala pracuje na fantasy erotickém románu s názvem Chladný král, který prý bude zatím jejím nejodvážnějším dílem. Ukázky naleznete už nyní na Michalině instagramovém profilu.

Vydaná díla

- Mizení, 1. díl (2013, rozšířené vydání 2021, Nová Forma)
- Temné osudy, 2. díl (2014, rozšířené vydání 2022, Nová Forma)

Více informací o autorce a její tvorbě naleznete na jejích webových stránkách Román Mizení a instagramovém profilu m.v.jirova_autor.

Rozhovor

1) Jste autorkou fantasy erotického románu Mizení (2013, Nová Forma) a jeho pokračování Temné osudy (2014). Mohla byste nám představit hlavní zápletku a postavy?

Hlavní zápletkou je žhavý milostný trojúhelník, který má svůj tajný důvod ukrytý v dávné minulosti. Nejedná se o žádné obyčejné love story, kde si hlavní hrdinka jednoduše nedokáže vybrat, jak se může čtenáři na první pohled zdát. Pravý důvod se v příběhu postupně odkrývá až v druhé knize Temné osudy.

V románu si můžete vychutnat hned několik originálních postav, jako je mizečka Michelle, která se dokáže přemístit z místa na místo, a nakonec svou schopnost zdokonalí natolik, že mizí i v čase. Temného čaroděje Samuela, jenž dokáže číst mysl a ovládat ji, Bena, který se z krvelačného tvora stane Andělem, ale i mnohé další, jako jsou krvavá (upírka) Mary a Temptation - speciální krvavý, svádějící lidi na scestí. Dále narazíme na entity, jako jsou Čas v lidské podobě, Vášeň nebo Destiny, ovlivňující osudy všech. Dokonce máme možnost setkat se s vyslancem samotného ďábla, Stínem.


2) Pamatujete si, kdy - a jaká - přišla první myšlenka, z níž pak vzešla kniha?

Pamatuji si to jako dnes. Živý, erotický sen, ze kterého jsem se vzbudila celá rozhicovaná, s oroseným čelem a pocitem, že to bylo skutečné. 😊 Nechtěla jsem, aby se mi vytratil z mysli, a tak jsem si ho jen v kostce zapsala na kus papíru. Následující dny mi to nedalo spát, takže jsem si začala pohrávat s fantazií a přidávat řádek po řádku, a než jsem se nadála, bylo na světě přes sto stran. 


Fantasy erotický román Mizení se v roce 2021 dočkal rozšířeného vydání. Na novou obálku autorka použila jednu z ilustrací umělkyně Zdeňky Neumaerové.


3) Co Vás při psaní inspirovalo? Existuje nějaký autor, jehož tvorba Vás ovlivnila?

Neměla jsem nic, co by mě inspirovalo natolik, že bych se k tomu pravidelně vracela a čerpala z toho. Tvořila jsem spontánně a nořila se do bubliny ve své vlastní fantazii, přesto mám pár oblíbených autorů, jejichž styl psaní mne oslovil a ke kterému jsem se chtěla nepatrně přiblížit.

Mezi mé oblíbence patří J. L. Armentrout, Meghan March, Mary E. Pearson, Stephenie Meyer, Cassandra Clare, Penelope Ward, ale i autoři jako je J. R. R. Tolkien, Ransom Riggs, Pierre La Mure a mnozí další.


4) Co pro Vás bylo v celkovém procesu psaní, od vymyšlení zápletky až po samotné vydání, tím nejtěžším?

Tvrdým oříškem bylo dát příběhu hlavu a patu, protože sen, z něhož celý román vznikl, byl velmi chaotický. Stejně tak pro mě bylo těžké vybrat si mezi Samem a Benem, hlavními mužskými postavami, s kým z nich by měla mít Michelle svázaný osud. Od tohoto výběru se příběh také zásadně odvíjel.

Ovšem nejtěžší ze všeho byla všechna ta práce kolem knihy, od základního rukopisu přes všemožné úpravy na něm až po finální dokončení knihy, což znamenalo mimo jiné i vytvoření obálky, na níž jsem v novém vydání použila jednu ze svých ilustrací. Vydávání vlastním nákladem bylo pro mě jedna velká neznámá a já se ohledně toho musela naučit všechno potřebné. 


5) A naopak, co Vám přišlo jednoduché?

Jednoduché? Popravdě mi jednoduché nepřišlo téměř nic. Možná jen vidět celý ten příběh přímo před očima. Mám už od dětství obrovskou představivost, a to mi dává možnost cítit téměř hmatatelně každý detail, o němž se v knize zmíním. Dovedu si přestavit všechny pachy, zvuky, postavy i věci, kterých se knižní postavy dotknou. Celé psaní je z devadesáti procent o naší fantazii. Stejně je to i u čtenáře, který čte jakoukoli knihu. Pokud se umí vcítit do sebemenších detailů, bude pro něj četba mnohem silnější zážitek.


I druhý díl Temné osudy se dočkal nového kabátku.


6) Jak dlouho trvalo, než se Vašeho rukopisu ujalo nakladatelství?

I toto byla celkem obtížná a dlouhá cesta. Nejprve jsem si nastudovala veškeré potřebné informace ohledně vydávání a oslovila jedno menší nakladatelství v Praze. Poslala jsem jim průvodní dopis a pár kapitol na ukázku. Nakladatelství se mi po pár dnech ozvalo s nabídkou spolupráce, jenže jsem netušila, co všechno taková spolupráce obnáší. Když jsem se dozvěděla veškeré podrobnosti, které zahrnovaly mimo jiné i rozsáhlé změny v ději, s čímž jsem jako autorka tehdy nesouhlasila, odstoupila jsem od podepsání smlouvy a rozhodla se hledat někoho jiného. Náhodou nebo vůlí osudu se mi dostala do ruky knížka z nakladatelství Nová Forma, o němž jsem zjistila, že vydává malonákladové knížky. Vrhla jsem se tedy po možnosti vydat knihu vlastním nákladem a v roce 2013 spatřil fantasy erotický román Mizení poprvé světlo světa.


7) Jaká byla spolupráce s Novou Formou? Proč jste si ji vybrala? A doporučila byste ji i ostatním autorům?

Nakladatelství Nová Forma bylo pro mě jasnou volbou, protože nabízelo tehdy jako jedno z mála možnost vydat knihu vlastním nákladem za slušné peníze. Zaplatila jsem nějaký minimální počet kusů plus ISBN a dostala přidělený EAN, aby se mohly knihy prodávat. Pět povinných výtisků putovalo do knihoven. Ostatní takzvané dotisky hradilo nakladatelství ze svých nákladů, což byla jedna z výhod, proč jsem se pro ně nakonec rozhodla.

Nevýhodou však zůstal fakt, že jste si museli dělat většinu věcí sami a knihy podle mých informací nešly do žádného ze známých knihkupectví. Pouze se dostaly do pár knižních e-shopů. Nemohu říct, že bych nakladatelství Nová Forma doporučila nebo naopak nedoporučila. Jsou jednou z možných schůdných variant pro autory, kteří mají možnost vydávat vlastním nákladem.


8) Účastníte se literárních soutěží? Proč ano/proč ne? Považujete je za přínosné autorům, kteří chtějí svá díla vydávat?

Ano, ale zapojila jsem se v podstatě až nedávno. Byl to pro mne takový pokus, zda se dokážu držet stanovených kritérií a napsat krátkou povídku. S krátkými příběhy jsem měla problém již od samého začátku. Není nic jednoduchého dodržet požadovaný počet slov. 😊 Zajisté je to dobrý start pro autory, kteří se chtějí vypsat a získat potřebné zkušenosti. (Já jsem touto cestou nešla.)


Michala Jírová se na cestě k vydání svých děl rozhodla pro samonáklad. 


9) O čem si myslíte, že je v rámci propagace vlastní knihy to nejdůležitější?

Nejdůležitější je reklama. I vydávání knih je nemilosrdný byznys plný dravých ryb a protekce všude, kam oko dohlédne. Jsou autoři, kteří mají ze známosti podporu velkých nakladatelství, a tak nemají s reklamou kolem svých knih skoro žádnou práci, ale já, jakožto autor vydávající vlastním nákladem, jsem se musela zaměřit na propagaci svých knih na sociálních sítích. Ideální je vybrat si dvě internetová místa (Instagram, Twitter, Facebook atd.), kde budete propagovat zdarma a kde bude možnost, aby vaše příspěvky shlédl velký počet lidí. Vsadila jsem na Instagram, kde jsem nedávno dosáhla úžasných dvanácti tisíců sledujících.

Dalším důležitým bodem jsou příspěvky a komunikace se čtenáři. Příspěvky byste neměli čtenáře zahltit, ale pouze příjemně zaujmout a dát jim důvod, proč by měli sledovat právě vás. Podobně přistupujeme ke komunikaci se čtenáři a "fanoušky". Určitě nevisím na mobilu a neodepisuji, jakmile mi přijde nějaké upozornění, ale snažím se průběžně odpovídat na veškeré dotazy.

Poslední jsou kontakty. Čím více lidí ze světa "knih" znáte, tím pravděpodobnější je, že vám někdo nabídne pomocnou ruku a ulehčí vám alespoň malý kousek z vaší výpravy "do Hory osudu". Každá nabídnutá pomoc zdarma vám neskutečně pomůže, ať už se jedná o někoho, kdo vám nakreslí ilustrace, vytvoří obálku nebo udělá jazykovou či stylistickou korekturu.

10) Co byste na závěr doporučila začínajícím autorům?

Začínajícím autorům bych doporučila, aby se nejprve rozhodli, jakým způsobem chtějí vydávat. Zda zkusí štěstí a pokusí se oslovit nějaké nakladatelství, zkusí štěstí přes crowdfunding a nebo se rovnou pustí do vydávání vlastním nákladem. Pokud zvolí autor poslední variantu, potom bude dobré zohlednit všechna pro a proti a zjistit si o vydávání na vlastní pěst co nejvíce informací.

Má poslední rada je asi nejdůležitější - každý začínající autor by se měl obrnit nekonečnou trpělivostí, protože tu bude potřebovat ze všeho nejvíce. 😊

"Nezapomínejte na to, že spisovatelem se člověk nestane jen díky napsaným knihám, ale tím, že v sobě cítí spisovatelskou duši v nejhlubší části svého já, protože psaní je pro autora jako vzduch, bez kterého nedokáže žít."