Princezna Bojovnice

30.04.2023

Princezny ve válce s čarodějnicemi

"Dokud je v tvém srdci dobro, nikdy nebudeš sama."
(str. 249)


Anotace

Román amerického spisovatele, televizního a filmového scenáristy M. A. Larsona začíná jako pohádka O perníkové chaloupce: bezejmenná dívka ztracená v tajemném, temném lese spatří v dálce světlo. Když přijde blíž, zjistí, že je to rozsvícené okénko. Chaloupka ale není z perníku a žije v ní mocná, nestvůrná čarodějnice, která tam vězní mladíka. Dívce se ho podaří osvobodit a pak spolu uprchnou. Mladík má namířeno do věhlasné Pennyroyal Academy, školy, která z odvážných chlapců vychovává opravdové rytíře a z dívek nebojácné, nelítostné princezny-bojovnice. Svět totiž stojí na pokraji války: všude se šíří krutá moc draků a čarodějnic.

Dívka beze jména se do Akademie také zapíše a podrobí se tvrdému výcviku. Postupně přitom odkrývá pravdu o sobě, o tom, kým vlastně je a kdo byla její rodina, pozná sílu přátelství i nenávisti, lidský soucit i nelidskou krutost. Jak se válka přibližuje, hrdinka zjišťuje, že boj mezi princeznami a čarodějnicemi se jí osobně dotýká mnohem víc, než si kdy dovedla představit. Filmová práva podle knižní předlohy zakoupila společnost Pacific Standard patřící známé herečce Reese Witherspoonové.

Recenze

Jestli se z toho lesa nedostanu před soumrakem, už se z něj nedostanu nikdy.

Za sedmero horami a sedmero řekami žila dívka beze jména, s přívěskem z dračí šupiny kolem krku. Na útěku z domova zabloudila ve stínech stromů temného lesa, až strach a hlad ji vehnaly do spárů pochybného světýlka vycházejícího z ještě pochybnější chaloupky – jak jinak než patřící strašlivé a zlé čarodějnici, která v kleci věznila spanilého prince Remingtona, jemuž se právě chystala uzmout srdce…

Naštěstí zde příběh nekončí.

Dívce i princi se podaří babizně i strašidelnému lesu uprchnout. Jejich společná cesta je zavede do Korunní akademie, místa, které z princů a obyčejných mladíků dokáže stvořit neohrožené rytíře a z šlechtičen i neurozených dívek vychovat statečné princezny.

Akademie však není taková, jakou si ji bezejmenná dívka vysnila. Princezny, jež zdejší studium absolvují, nejsou jen spanilými kráskami pěknými na pohled, nýbrž se z nich stávají nebojácné bojovnice stojící proti nelítostným drakům a krutým čarodějnicím.

Tenhle naoko pohádkový svět totiž stojí na pokraji války.

Dívka si pozdě uvědomí, že její život nebude ani zdaleka připomínat vysněnou pohádku. Stává se jednou z kadetek bojové univerzity a brzy je ze svého přiřazeného jména Neví, příznačně odrážející její ztrátu paměti způsobenou mocným paměťovým kouzlem, novými kamarádkami překřtěna na Evi.

Ačkoliv jsou atributy princezen Štítu v boji proti čarodějnicím především laskavost, odvaha a dobré srdce, Evi se tu setkává s výsměchem a nepěkným zacházením z řad urozených kadetek i vyučujících. Více jí však nahání hrůzu čarodějnické útoky, nebezpečně se blížící k hranicím vyhlášené princeznovské akademie…

"Každá rodina je něčím zvláštní," dodala Aniseta. "Ta tvoje je jen trochu šupinatější."
(str. 108)

Princezna Bojovnice je románem amerického spisovatele a scénáristy M. A. Larsona (znát můžete např. animovaný seriál My Little Pony: Přátelství je magické). Jedná se o vstupní díl již dopsané trilogie, v originále nesoucí název The Pennyroyal Academy, u nás je však přeložen jen tento první. Ač sám o sobě uzavírá většinu příběhových linek a bez pokračování více méně funguje i samostatně, osobně považuji za škodu, že se překladu nedočkaly i další díly, které by přece jen mohly zodpovědět víc – zejména pak výsledek 

Princezna Bojovnice zaujme především svou pohádkově-hororovou – takovou správně Grimmovskou – atmosférou a propojením akademického prostředí, nemálo oblíbeného motivu v YA fantastice, s princeznami.

Ty jsou tu krapet jiné, než jak je známe z moderních pohádek. Rozhodně jim nechybí originální pojetí ani odvaha či píle, přesto jsem se nedokázala zbavit pocitu genderového rozdělení. Zatímco rytířští kadeti se mimo jiné trénují v zachraňování princezen, korunní adeptky se učí, jak se nechat zachránit. Naštěstí to trochu nabourává kadet Bazil ze zátoky Ježibabí hlavy, jenž se jakožto dvaadvacátý syn matky, která si z duše přála dceru, ocitl mezi princeznovskými uchazečkami.

Gradace vyprávění je posloupná, vypravěčský talent se rozhodně nedá zapřít. Rozjezd je i přes počáteční akci v temném lese se zlou čarodějnicí pomalejší, příběh dostane ten správný šmrnc až za polovinou. Romantická linka je příjemná, protkaná humorným pošťuchováním. Oproti tomu konec je lehce překombinovaný, na druhou stranu přináší odpovědi na mnohé z otázek a nechybí mu i několik překvapivých konkluzí, přesto si ponechává prostor pro pokračování, kterého se nám v češtině ovšem nedostalo (chyba!).

"Čarodějnice tedy využívá strachu, ale to my také. Neexistuje nic, čeho se čarodějka bojí víc než lásky." Víla zvolna proplouvala mezi kadetkami a každé věnovala upřený pohled. "Neumí se proti ní bránit. A proto je kouzelnou zbraní každé Princezny Štítu právě láska. Jedině láskou můžete čarodějnici porazit. (...)"
(str. 123)

Evi se sice neřadí mezi nejsympatičtější protagonistky, ač ke konci už si nějakou mou náklonnost přece jen vysloužila, zato její životní příběh je protkaný pěkným klubíčkem tajemství. Vychovali ji draci, ale kde k ní přišli? Co má společného s čuněčí kletbou prince Forbese a s princeznou ze Saudade? Nic z toho Evi neví, na svou minulost si nepamatuje a je zajímavé na vše přicházet s ní.

Vedle Evi se v příběhu samozřejmě mihne více postav. Kromě prince Remingtona, který je docela okouzlující sympaťák – není divu, že jeho kouzlu propadne nejen hlavní hrdinka – si v akademii najde kamarádky, ani jedna však neoplývá bůhvíjakým charakterem, aby si na ně člověk po dočtení vzpomněl.

Z kadetek nejvíce vyčnívá Malora, u níž si pomyslíte, co v akademii Princezen Štítu, jejichž hlavními povahovými rysy má být odvaha, soucit, laskavost a ukázněnost, vlastně dělá? Zaujímá post klasické školní "mrchy", nutno dodat, že se jí to daří skvěle. Přesto ani její postava není tak černobílá, jak se na první pohled může zdát…

A vyučující? Taková víla Rotmistra má v sobě soucitu a laskavosti asi jako Umbridgeová, zato Rumplšmikfrak má tu správnou jiskru už jen podle jména.

"Každý z nás je požehnán schopností řídit svá rozhodnutí," pokračovala Haluzka, "zároveň je však proklet neschopností řídit rozhodnutí ostatních. (...)"
(str. 173)

Princezna Bojovnice je i přes menší mouchy a zapojení určitých klišé (např. boj proti čarodějnicím láskou) určitým způsobem jedinečné a čtivé dílko protkané zajímavými nápady. Propojuje pohádkové světy, které jsou nám sice známé, ale autor jim vdechl vlastní originalitu. Plusem je jednoduchý jazyk přiměřený cílové skupině (dívkám od zhruba 13 let) nebo temnější prostředí dokonale vyvažující prostředí princezen a rytířů. Nelze nezmínit krásné grafické zpracování, atmosférická obálka a osobitá, oku lahodící mapa.

Knížka by mohla zaujmout milovnice lehké romantikypohádkových retellingů s hororovým nádechem typickým pro příběhy bratří Grimmů i youngadultovek odehrávajících se na čaroškolách typu Vampýrská akademie, Bradavice, Škola noci aj.

Skákali z leknínu na leknín a kolem se opět rozhostil noční klid. Byl to jeden z nejzvláštnějších pocitů v jejím životě, jako by kráčela přímo po vodě, a přitom vůbec nenarušila hladinu. Lekníny se pod její váhou sotva zavlnily. Ještě podivnější pocit však měla v žaludku. Lechtalo ji tam a šimralo, jako by v něm měla klec plnou motýlů, a to všechno pramenilo z toho, jak měli s Remingtonem propletené prsty.
(str. 185)

Princezna Bojovnice
Mitchell A. Larson

Originální název: Pennyroyal Academy
Vydavatelství: Argo (2015)
Překlad: Anna Vrbová
Žánr: dobrodružné fantasy, YA
Počet stran: 259