Pekelný plášť

29.07.2021

Pohádková fantasy nejen pro děti

Debutový román mladé a nadějné autorky Simony Michálkové skrývá víc než jen pohádku pro odrostlé děti - své si v něm najdou i dospělí, kteří stále ještě nevyrostli z příběhů plných princů a princezen, čertů, pirátů či černokněžníků.

Pekelný plášť (S. Michálková)Anotace

"Příběh o odvaze a nezkrotitelné touze po svobodě s pohádkovými rysy. Když se mladý princ Arim probudí po propité noci, naprosto neví, čí je. A to doslova. Arim je neviditelný a jediná cesta k tomu, jak získat zpátky svou podobu i předešlý život, vede rovnou skrz peklo. Mezitím se v jiném království probouzí z rakve krásná dívka Aeronwen. Uměle stvořená geniálním čarodějem, odsouzená sloužit starému králi. Ale ani ta se nechce smířit s nepřízní osudu. Svůj život přitom nevědomky sváže s koněm, který má velice zvláštní schopnosti. Všichni tři se vydávají na odvážnou cestu plnou nebezpečí, magie a nečekaných dobrodružství."

Informace o knize

Autorka: Simona Michálková
Žánr: česká literatura, fantasy, pro děti a mládež
Rok vydání: 2020 (nakl. Bookmedia)
Počet stran: 336

Hodnocení na Databázeknih.cz: 80 %

Zdroj: Databáze knih. Knihy | Databáze knih [online]. Copyright © 2008 [cit. 29.07.2021]. Dostupné z: https://www.databazeknih.cz

Příběh Pekelného pláště vypráví o dobrodružné výpravě do pekla opravdu zvláštní trojice hrdinů. Princ Arim, který se po propité noci stává neviditelným, se musí pro protilátku, jež by ho kletby zbavila, vydat až do samotného pekla. Aeronwen, dívka uměle vyrobená dvorním čarodějem, má (jakožto dokonalá kopie zesnulé královny) sloužit starému králi a plnit všechna jeho přání. Ona však takový úděl odmítá a rozhodne se před svým osudem uprchnout. Na cestě za svobodou naráží nejen na neviditelného mladíka, ale i na mluvícího koně Carima, který je kouzelnější, než na první pohled vypadá...

Tyto tři rozličné osoby spojuje jedno: touha vymanit se z nepřízně osudu. Cesta plná kouzel, vtipných i nečekaných situací, nacházení lásky i přátelství je zavede do samotného pekla, které jim namísto toužených odpovědí přichystá další dobrodružství.

"Ono se řekne do pekla, jenže kudy? Člověk by čekal, že snad bude něco pravdy na pověrách o průchodech ve skalách, o skrytých vstupech za trnkovými keři, o pekelných branách v podzemí opuštěných zřícenin..."

(str. 33)

Pekelný plášť naláká jak poutavou anotací, tak krásnou obálkou, která je stejně jako vnitřní ilustrace tvorbou nadaného ilustrátora Ondřeje Hrdiny. Příběh se žánrově pohybuje na pomezí pohádky a young adult fantasy. Hranice je v tomto případě opravdu tenká - pohádkové motivy na čtenáře dýchají snad z každé stránky, nicméně jsou doplňovány o temnější a dospělejší prvky, které mají s dětskou naivitou jen pramálo společného. Například Arimovo opíjení se hned na začátku nebo Wenino zrození se v rakvi moc pohádkově nepůsobí. Jenže právě toto propojení pohádkových a nepohádkových okamžiků dělá z Pekelného pláště originální a návykové čtení.

Příběh o magií stvořené dívce, mluvícím koni a neviditelném princi jsem si doslova zamilovala a nedokázala se od něj odtrhnout. Skvělá směs akce, lásky, dobrodružství, vlastního světa, reálií ze slovanské mytologie a českých pohádek - to vše je psáno jednoduchým, přesto velmi čtivým jazykem a nechybí milý humor, který jistě donutí nejedny rty k úsměvu.

"Magický přenos mezi místy, i kdyby od sebe byla vzdálená tisíce kilometrů, zabere obvykle jen jedno nadechnutí. Mrknutí oka. Úder srdce. Tak rychle, jako se krása přelije z očí do duše, může čaroděj cestovat světem. Wen to ale připadalo jako celá léta."

(str. 200)

Ději Pekelného pláště není v podstatě co vytknout. Celá kniha je psána svižným tempem, je plná zdařilých dialogů, nechybí notná dávka dobrodružství, akce střídá akci... to vše vede až k závěrečné bitvě, která navzdory všemu sice působí už trochu překombinovaně, ale nelze jí upřít, že je napsaná skvěle a zajímavě.

Ani autorce nelze upřít hned několik skutečností - umí psát, má velmi bohatou slovní zásobu i fantazii. Pohádkovému příběhu dokázala vdechnout tajemno i "problémy dospělých" (například Wenina snaha vymanit se z područí majetnického krále), zároveň to vše obohatila skvělým humorem a šikovnými slovními hříčkami.

Co se týká hlavních postav, všechny do jedné čelí zajímavým osudům. Vzpurná Aeronwen, stvořená čarodějem Deliem, aby v podobě zesnulé královny sloužila králi Tarunovi a plnila každičké jeho přání, před krutým údělem poslušné královničky utíká. Tajemný princ Arim se potýká s vlastními niterními problémy a svou neviditelností. Mluvící kůň Carmin ukrývá víc tajemství, než by se na čtyřnohého společníka kdy řeklo. Všichni tři jsou charismatičtí a sympatičtí, každý vlastním způsobem, a jejich vtipné průpovídky jsou vynikajícím doplňkem už tak skvělého čtení.

Kromě hlavních hrdinů Pekelný plášť nabízí i několik neméně zajímavých vedlejších postav. Kromě již zmíněného Delia a krále Taruna můžeme potkat samotného Lucifera a jeho čertovské posluhovače nebo rovnou celou posádku prokletých pirátů.

"Taky tě mám rád. Proto chci, abys byla šťastná s tím, koho miluješ."

(str. 326)

Pekelný plášť je mimo jiné i příběhem o lásce. Ta na nás dýchá snad z každé stránky, pod rouškou skrytých tajemství a tajemných kleteb - ať už se jedná o romantický vztah rodící se mezi hlavními hrdinami, nebo takovou lásku, která dotváří osudy jednotlivých postav. A věřte, že o takhle zapeklitém milostném trojúhelníku jste jaktěživ neslyšeli.

Na první dojem může ona kombinace princů, králů, čertů, čarodějů, kleteb či pirátů působit zmatečně a překombinovaně, ovšem nenechte se mýlit - v Pekelném plášti má všechno své místo a společně to vytváří jedinečnou a dobrodružnou jízdu plnou kouzel, lásky a neočekávaných zvratů.

Pekelný plášť bych doporučila každému, kdo ještě nevyrostl z pohádek, nezávisle na jeho věku. Protože příběh, který se ukrývá pod krásnou obálkou a pohádkovým názvem, může pomoct na chvíli zapomenout na strasti každodenního života nejednomu z nás.


Já si Pekelný plášť doslova zamilovala a věřím, že si nezaslouží, aby zapadnul nebo se na něj zapomnělo.