Můj první polibek

17.01.2022

Sborník výherních povídek českých autorů a autorek

Literární soutěže pod záštitou Knih Dobrovského se bezpochyby těší nemalé oblíbenosti. Do 1. ročníku s tématem "Poslední den na Zemi" se přihlásilo více jak tisíc povídek, do 2. ročníku "Můj první polibek" jich přišlo též několik stovek. Vybrat těch 20 nejlepších proto muselo dát pořádně zabrat.

Můj první polibek (kolektiv autorů)


Anotace

"20 povídek vítězů české literární soutěže na téma Můj první polibek

Co si představíte pod pojmem prvního polibku vy? Romantický zážitek? Hrůzostrašnou noční můru? Výjev z budoucnosti, ve které už lidské doteky nehrají roli? Usmějete se při něžné vzpomínce, nebo se vám spíš rty sevřou v cynickém úšklebku? Každý z autorů, jejichž povídka se z více než stovky přihlášených probojovala do finálové dvacítky, přináší své specifické pojetí toho, co může znamenat první polibek...

Do naší velké povídkové soutěže se přihlásilo více než pět set povídek, do úzkého výběru postoupila stovka a vítězů bylo vybráno dvacet. Odborná porota musela přečíst a posoudit opět několik milionů znaků, což byl úkol krásný, ale nelehký."

Informace o knize

Žánr: Povídky, česká literatura
Autor: kolektiv českých autorů
Rok vydání: 2021 (nakl. Kontrast)
Počet stran: 272

Hodnocení na Databázeknih.cz: 92 %

Zdroj: Databáze knih. Knihy | Databáze knih [online]. Copyright © 2008 [cit. 17.01.2021]. Dostupné z: https://www.databazeknih.cz

Antologie Můj první polibek obsahuje 20 vítězných povídek literární soutěže pořádané oblíbeným nakladatelským domem Knihy Dobrovský. Téma, které je spojuje (tedy "Můj první polibek"), a růžová obálka se rty mohou být zavádějící – samotné nakladatelství sborník zařazuje mezi literaturu pro ženy –, nicméně povídky jsou tak žánrově rozličné, že některé zcela jistě osloví i pánské čtenářstvo.

Ve sborníku lze nalézt příběhy samozřejmě milostné a ze života, ale například i z minulosti a s historickými prvky (např. 2. světová válka) či naopak z budoucnosti. Mnohé mají překvapivou zápletku, šokující konec nebo vtipné rozuzlení... U některých se zasníte, u jiných oklepete... Některé jsou psány ze zajímavých úhlů pohledu, jiné mají velmi krásný jazyk...

V každém případě stojí za to si všechny povídky přečíst, dokonce jsou zdarma ke stažení na tomto odkazu >. Výběr těch 20 nejlepších musel dát redakci zabrat, pokud jich skutečně dorazilo více než 500. Sama mám problém zamyslet se, která z nich pro mě byla tou nejlepší. I z toho důvodu jsem neskutečně ráda, že ta má, Z deníčku Smrtky, si v knize své místo zasloužila.


Originalita, jazyková i žánrová rozmanitost všech vybraných autorů je obdivuhodná. Proto oceňuji všechny – nakladatelství, weby, magazíny i jiné spolky či osoby –, kdo pořádají literární soutěže pro české autory.

Díky nim se totiž lidé s představivostí nebojí psát. Odhalují sami sebe, své tvůrčí jí i vlastní limity, zkouší se vypsat, rozvinout i v jiných žánrech... Navíc jsou soutěže skvělým způsobem, jak k psaní přivést ty, kteří si dosud nevěřili nebo psali jen "do šuplíku".

TIP: Skvělý seznam s každoroční aktualizací nabízí například web Literární alchymie. Zde si může každý, kdo touží psát, vybrat soutěž "přímo na tělo".