Knihovna šeptajících stínů 1: Město knih

12.07.2021

Vydejte se do světa, kde pohádky ožívají

Město knih dokáže nalákat čtenáře, kteří milují čtení o magických knížkách, již svým názvem a krásnou obálkou. Jenže příběh nás dovede ještě dál - pohádky zde ožívají a my se tak setkáváme s bájnými bytostmi, které doposud žily jen na papírových stránkách...

Město knih (Akram El-Bahay)


Anotace

"Sam je zloděj, kterému se pomocí lsti podaří získat práci u palácové stráže v Mýtii. Sní o novém životě a velkých úkolech. O slávě a cti ve službách Bílého krále.

Když se však dozví, že jeho posláním má být hlídání obrovské knihovny pod městem, je rozčarovaný. Takovou službu si nepředstavoval. Co může být mezi starými zaprášenými knihami jiného než smrtelná nuda?

Časem ovšem zjišťuje, jak moc se mýlil..."

Informace o knize

Originální název: Der Bücherstadt
Série: Knihovna šeptajících stínů (1. díl)
Žánr: Fantasy pro děti a mládež, světová literatura
Autor: Akram El-Bahay
Rok vydání: 2017, v ČR 2021 (nakl. Fobos)
Počet stran: 344

Hodnocení na Databázeknih.cz: 70 %

Zdroj: Databáze knih. Knihy | Databáze knih [online]. Copyright © 2008 [cit. 12.07.2021]. Dostupné z: https://www.databazeknih.cz)  

Příběh Města knih vypráví o mladém muži Samirovi, který vyrůstal jako zloděj. Tato temná životní dráha ho však víc neláká a Sam se vydává najít lepší pracovní místo ve službách mýtijského Bílého krále. Ovšem pozice, která mu byla přidělena, není tím, co si vysnil - stává se strážcem "obyčejné" brány v Paramýtii, městě knih pod městem lidí.

Jenže tato brána není jen tak obyčejná - chrání vstup do samotného Srdce Paramýtie, tajuplného místa, které může navštívit jen hrstka vyvolených.

Samovo nové zaměstnání mu přinese hned několik nových životních zkušeností - setká se se služebnou Kani, dívkou, jež prahne dostat se do samotného Srdce, aby zjistila, kdo a proč probouzí staré příběhy a vypouští pohádkové bytosti, a jejím otcem Hamirem, starým paramýtijským učencem a hlubokým knihomolem. Zároveň se seznamuje s asfurami, okřídlenými ženami, či sahirami, které ale přece žijí jen v pohádkách...

"Jako první ucítil bolest. Proč jen život přináší takové pocity? Jako kdyby bolest byla součástí života, druhou stranou každé mince."

Městu knih nelze odepřít podmanivá a zajímavá knižní atmosféra. Městský stát v čele s Bílým králem je rozdělen na dvě části s krásnými názvy - Mýtie, nadzemní část, kde žijí lidé, a Paramýtie, rozsáhlá podzemní knihovna plná tajemných knih, v jejímž Srdci ožívají pohádkové bytosti, které se ovšem těm našim podobají jen vzdáleně.

Pohádky, které v Městě knih zaznějí, připomínají spíše ty původní, temnější a záhadnější, než jak je tomu u příběhů pro děti. Zejména bájní tvorové, kteří se prapodivně probouzejí k životu, zdaleka nepřipomínají dětské víly či hodné dráčky. V Paramýtii se seznamujeme s novými bytostmi opředenými zajímavými prvky východní a orientální kultury. To vše dodává Městu knih nádech originality.

"Je to skoro jako pohádka. A já pomalu začínám mít pohádky rád."

Zatímco se autorovi, který v sobě nese propojení německé a egyptské krve, povedlo vytvořit velmi působivý knižní svět i zajímavé bájné bytosti, v případě postav poněkud "pokulhává". V podstatě se nijak nevyvíjely a chyběl jim hlubší, propracovanější charakter. Hlavního hrdinu Sama jsem si oblíbit nedokázala, neboť mi přišel nudný, plochý a nezajímavý. Kani na tom byla o něco lépe, hlavně pro její spojení s pohádkovými tvory a zajímavý osud. Nejlépe fungovala Sabah, jejíž postava se ke konci ještě víc "přiostřila".

Stejně jako s postavami jsem bojovala se stylem vyprávění. Začátek se podivně táhl a občas mě popadla chuť knihu zavřít a už se k ní nevracet. Dlouhé popisy mi většinou nevadí, ale zde mě občas až nudily. Naštěstí se to někde v polovině zlomilo a má nechuť se obrátila k neschopnosti odtrhnout od příběhu oči. Samotný závěr správně vygradoval a fungovalo to - sama jsem zvědavá, jak bude příběh Sama a Kani pokračovat v dalších dílech.

"Říká se, že začátek všeho je v poušti. Smrt, z níž život roste. Cítíš to taky tak? To, co se probouzí? To, co je dáno?"

Město knih nabízí originální pojetí knižního světa a ožívání bájných, nám dosud neznámých pohádkových bytostí. Ač v příběhu zní pohádky, děj je protkán několika krvavými souboji o život, tudíž je Město knih vhodnější spíše pro starší čtenáře.

Knihu hodnotím jako slušný nadprůměr. Propojení fantastična a zajímavých prvků nepoznané orientální kultury mě velmi nadchlo - nebýt toho zdlouhavého začátku a plochých postav, rozhodně bych hodnotila lépe. Každopádně na další díly jsem i tak zvědavá.