Legendy & latéčka

06.07.2023

Feel-good fantasy provoněné kvalitní kávou a skořicovými rolkami

Bylo lehké pochopit, že si někdo může její přirozenost splést s něčím čistě smyslným, jak si z toho hustě spleteného přívalu citů může odnést jen to, po čem nejvíc touží.
Byla to působivá řeč emocí s jasným poselstvím, srozumitelná jen těm, kdo jsou si dobře vědomi jejích nuancí. (str. 270)Anotace

Když strávíte celý život s partou dobrodruhů, co si troufnou i na tu nejobávanější obludu, nemáte moc času sami pro sebe. To spíš kryjete záda druhým, ošetříte meč, perete skvrny od krve i od ichoru. Takže není divu, že když orkyně Viv ucítí poprvé v životě kávu, zatouží po něčem... jiném a ne tak uspěchaném.

Rozhodne se pověsit svůj obávaný meč Černokrevník na hřebík a začít znovu. Po poslední společné fušce dává svým starým parťákům vale a vyráží za svým snem. Otevřít si kavárnu. Jenže dát dohromady ten správný tým a vyladit menu k dokonalosti je někdy stejným dobrodružstvím jako zachraňovat princezny před drakem nebo svět před černokněžníkem!

Recenze

Viv už nebaví být dobrodruhem a bojovnicí – ne poté, co okusila chuť  i vůni pravé gnómské kávy. Po poslední misi, v níž získala kouzelný artefakt ze zapomenutých legend, nechá všechnu prolitou krev za sebou a vrhá se do neznáma.

Rozhodne se otevřít si kavárnu.

Město Thune se zdá být tou nejlepší volbou. Kávu tu nikdo nezná, navíc o starou zašlou stáj, která stojí na dokonalém místě, se majitel nestará, tudíž není těžké ji odkoupit. Práce je na podniku více než habaděj, když ale najdete toho správného a velice šikovného půlčíka Cala, jde to jako po másle. Ze zanedbaného stavení se rázem stane půvabná budova interiérem jen vzdáleně připomínající zdejší hospody – už stačí jen najít pomocnou sílu a vymyslet název.

Magie, štěstí, pouhá náhoda… říkejte si tomu, jak chcete, ale sukuba Tandri je na hledanou pozici více než vhodnou volbou. Ač v podnikání či pohostinství nemá žádné zkušenosti, její rady jsou nad zlato. A jakmile se k dvojici připojí krysák Knoflík, jenž toho sice příliš nenamluví, zato jeho pekařské umění vydá za všechny démanty světa, či neobvykle nadaný bard, Legendy & Latéčka se stanou nezapomenutelným, kávou a pečivem provoněným místem, které si zamiluje nejeden návštěvník.

Štěstí je však vrtkavá dáma. Viv i její přátelé se kromě budování úspěšného podniku budou muset vypořádat i s mnohem nepříjemnějšími potíži. Kdo je záhadný mafián Madrigal, jehož muži orkyni neustále otravují s placením? A kdo tolik baží po Viviným úspěchu a onom bájném předmětu, že je ochoten jí znepříjemnit život?

Blízko taumické linie
skalvertský kámen ohněm plá,
kruh štěstí tobě daruje
a naplní se touha tvá. (str. 81)

Travis Baldree je americkým audioknižním vypravěčem, bývalým vývojářem her (Fate, Torchlight či Rebel Galaxy) a autorem téhle feel-good fantastiky krásné na pohled –  a to nejen díky obálce, ale i ořízce.

Legendy a latéčka se staly hitem TikToku, kdyby to pro někoho bylo stěžejní informací (pro mě osobně to má stejnou váhu asi jako označení bestseller, tedy takřka nulovou), a ve stejném universu se má odehrávat i chystané volné pokračování / prequel s názvem Bookshops & Bonedust. V originále by to mělo vyjít v průběhu listopadu letošního roku.

Tahle pohodová jednohubka je důkazem, že čtivá a čtenáři snadno oblíbitelná fantasy nemusí být od začátku do konce narvaná akcí, složitým budováním světa či s dnes tolik oblíbenou vsuvkou erotiky. Autorovi se podařilo vytvořit skutečně milé počtení protkané lehkým humorem, sympatickými hrdiny a litry voňavé kávy.

Prvky klasické high fantasy (magie, kouzelné artefakty, orkové, elfové, sukuby, bardi…) se tu snoubí s jistou dávkou modernity – ať už jde o budování podniku s různými gnómskými vychytávkami, jako je kávovar, klimatizace apod., či LGBT romantickou linku. A světe div se, ono to funguje skvěle. Vneslo to do dílka příjemnou svěžest a obohatilo jej o nádech originality.

Bývalá barbarka Viv je i navzdory své orkovosti a nebezpečí slibujícímu meči Černokrevníkovi neskutečnou sympaťačkou. Bojuje s předsudky, které jsou naštěstí podány nenásilně, prostě tak, aby nenarušily ono kýžené feel-good, i s vlastní minulostí, jež ji tu a tam dostihne. Je vskutku pracovitá, přátelská, ochotná dávat šance i těm nejzvláštnějším individuím. Zkrátka má srdce na správném místě.

Díky tomu se její kavárna plní podivnými, ale neméně sympatickými bytůstkami. Počínaje půlčíkem Calem, jehož "hm" je doslova nakažlivé, pokračuje sukubou Tandri, jež se stejně jako Viv potýká s předpojatostí vůči jejímu původu, konče kočkomourem Amity, který svou kočkovitostí učaruje nejednomu milovníkovi těchto chlupáčů. Vedlejších postav je celkem dost, zároveň ne tolik, aby se v nich čtenář ztrácel. Určitou roli zde sehrají i Vivini kumpáni z předešlého života či mstivý zloduch.

Romantická linka je tu nenásilná, leč ne zrovna jiskřivá a v podstatě (pro mě) téměř zbytečná. Jenže tenhle miloučký příběh je o něčem jiném než o dechberoucím a vášnivém románku – je o přátelství. O touze po štěstí, které si každý z nás představuje jinak, a ono nás svou sílou i směrem vždy dokáže překvapit. O lásce a rodině, kterou naleznete, i když to třeba vůbec nečekáte. O tom, že svět není jen černobílý, že se lidé nedělí jen na špatné a zlé...

Všechna tahle a další poselství jsou zde podána tak jemně a přátelsky, že dostanete chuť Legendy & latéčka navštívit. Vychutnat si gnómskou kávu na všechny možné způsoby, černou, s mlékem či ledovou, zakousnout k ní jednu z Knoflíčkových vyhlášených skořicových rolek a s úsměvem na rtech pozorovat všechnu tu osobnostní různorodost, kterou maličký a mírumilovný podnik poskytuje.

Tato miloučká, kávou a sladkým provoněná jednohubka si celá jede na pohodových vlnkách kouře z horkého nápoje. Je napsána lehce, s nadhledem a jednoduše, svět není složitý na pochopení, spíš jen dotváří fantasy složku. Atmosféra je skutečně přívětivá, dokonale hodící se do letních večerů i zimních temnodní.

Četbu si vychutnají všichni, kteří si touží odpočinout, nejen cíloví young adult čtenáři. Chuť na kafe a něco sladkého zaručena!


Legendy & latéčka
Travis Baldree

Originální název: Legends & Lattes
Vydavatelství: Laser-books (2023)
Překlad: Jitka Čupová
Žánr: feel-good fantasy, YA
Počet stran: 328