Hledám Colina Firtha

17.09.2022

Knížka provoněná sladkými koláči

Hledám Colina Firtha z pera americké spisovatelky Mia March je jednoduchou oddechovou četbou se sympatickými hrdinkami, hromadou "kouzelných" koláčů, lehkou romantikou a několika vážnými životními tématy, jako je například adopce, otěhotnění v nízkém věku a následná nepomoc rodiny nebo vnitřní boj mezi kariérou a mateřstvím...


Nutno dodat, že vše je zpracováno velmi jemně a citlivě.


Hledám Colina Firtha (Mia March)

Anotace

V městečku Boothbay Harbor se potkávají tři ženy. Novinářka Gemma sem přijíždí udělat rozhovor s Colinem Firthem, od kterého si slibuje záchranu kariéry i manželství. Místo toho ji zcela pohltí psaní o místních ženách, které jí převrátí život naruby. Dvaadvacetiletá Bea Craneová se ze závěti své zesnulé matky dozvídá, že byla hned po porodu dána k adopci. Vydává se proto najít svou biologickou matku Veroniku, která je v městečku legendou, a zjišťuje, že na setkání s ní není ani trochu připravená. Servírka Veronika, široko daleko proslulá svými "léčivými" koláči, se vrátila do města, aby čelila své minulosti. Když je však přijata jako kompars do filmu s Colinem Firthem, který se zde natáčí, napadne ji, zda by si sama neměla najít vysněného pana Darcyho. Tyto tři ženy naleznou v malém přístavním městečku mnohem víc, než si kdy dokázaly představit. Naděje na příjezd báječného Colina Firtha je inspiruje, napravuje jejich komplikované životy a dává jim energii nalézt své vlastní romantické konce.

Informace o knize

Originální název: Finding Colin Firth
Žánr: Světová literatura, romance, ženské romány
Autorka: Mia March
Rok vydání: 2013, v ČR 2019 (nakl. XYZ)
Počet stran: 312

Hodnocení na Databázeknih.cz: 80 %

Zdroj: Databáze knih. Knihy | Databáze knih [online]. Copyright © 2008 [cit. 17.09.2022]. Dostupné z: https://www.databazeknih.cz


Mladá Bea po smrti rodičů, ve svých dvaadvaceti letech, zjišťuje, že jako miminko byla adoptovaná. I přes veškeré pochyby se vydává najít svou biologickou matku do městečka zvaného Boothbay Harbor. Netuší, co má od této cesty má očekávat - především chce znát odpovědi na své otázky. A kdo ví, třeba najde i něco víc...

Veronika otěhotněla velmi mladá, už v šestnácti letech. Rodina se jí zřekla, přítel otcovství zapřel a ona se tak ve velmi těžké situaci ocitla úplně sama. Nechtěla se maličké dcerky zříct, neměla však na vybranou - co by jí v tak nízkém věku, bez dokončené školy, bez práce, bez střechy nad hlavou, mohla nabídnout za život? Mohla tedy jen doufat, že se dcerky ujmou milující lidé... Teď už je z ní dospělá žena, která se po letech vrací do domovského městečka čelit své minulosti. Kromě té ji v Boothbay Harbor proslavily i její magické koláče. Na rozdíl od jejích zákazníků však ten svůj osudný ještě neupekla.

Tyto dvě ženy spojuje společná historie. Ta zaujme Gemmu, těhotnou novinářku, která se do Boothbay Harboru vydala napsat článek o Colinovi Firthovi, který zde má natáčet film - a taky se tak trochu schovat před manželem a jeho rodinou. Ti se snaží Gemmu změnit a odstěhovat ji z milovaného města na venkov. Jenže Gemma po tom netouží. Chce mít práci, ponechat si svou svobodu a rozhodně nechce bydlet poblíž tchána a tchyně... i proto manželovi neřekla, že jsou v očekávání. Než se mu s tím svěří, musí si pár věcí sama v sobě ujasnit. A doufá, že jí dovolená mimo ruch velkoměsta prospěje.

Colin Firth pro Veroniku představoval metr devadesát naděje. Něco, co hledala celý život, nikdy to nenašla a už asi nikdy nenajde.

(str. 23)

Hledám Colina Firtha je lehce romantickou knihou dotýkající se několika těžkých životních témat, naštěstí servírovaných s jistou dávkou citlivosti. Podle názvu bych ale čekala něco mnohem víc Darcyovského a romantického, ovšem Colina Firtha a romantiky je v knize skutečně poskrovnu - což by čtenáře, kteří si stejně jako já chtěli přečíst něco Austenovsky zamilovaného, mohlo zklamat.

Mia March se ve svém díle s poněkud klamným názvem zabývá spíše rodinnými vztahy a těžkými rozhodnutími než milostnými vzplanutími, byť i ta se tu v mírné míře najdou. Příběh jako takový je sice předvídatelný a místy dost naivní, čte se však dobře a zcela jistě ukojí chuť po lehčím nenáročném čtivu.

Hledám Colina Firtha je oddechovou jednohubkou psanou v er-formě vyprávějící o třech ženách. Všechny jsou sympatické a člověk je dokáže pochopit, i když dělají (nebo nad nimi přemýšlí) nepochopitelná rozhodnutí. Jejich prostřednictvím nahlížíme pod pokličku životních nesnází, která jsou tu ovšem podávána s citelnou naivitou.

Co se týká romantiky, i té se tu v menším měřítku dočkáte, ovšem nečekejte nic závratného.

Gemma řeší manželské spory, kdy její muž (a jeho rodina) je v jistých ohledech poněkud neodbytný. Může se stát, že - podobně jako já - občas získáte pocit, že kdyby ho pustila k vodě, ani byste se jí nedivili. 

Veronika se zas sbližuje se spolužákem ze střední, kamarádem jejího ex, jemuž dělají potíže prarodiče jeho dcerky. Pokud čekáte někoho podobného Colinovi Firthovi, o němž hrdinka na začátku knihy tolik sní, i v tomto případě budete zklamaní.

A ani Bea neunikne milostnému vzplanutí - učaruje jí jeden z pracovníků na filmovém place, zároveň čelí lehce protivnému mladíkovi, který ji před oním lamačem srdcí varuje. Zcela jistě vás závěr její romantické linky nepřekvapí ani nešokuje.

"Někdy lidi vidí jen to, co chtějí."

(str. 160)

Tolik touženého pana Darcyho sice nepotkáte, ale aspoň na chvíli vypnete a necháte se unášet vlnkami písmenek. 

Autorka se tu s naivní lehkostí vypořádává s tíživými životními kapitolami a předkládá vcelku příjemnou, leč ne příliš originální oddechovku.

Hledám Colina Firtha neurazí ani nepřekvapí, nabízí však chvilku pohodového čtení obohaceného o vůně Veroničiných koláčů.