Ex na koštěti

28.03.2023

Tak trochu (nevinně) prokletý ex

"Zlomils mi srdce, Rhysi Penhallowe," řekla. "Proklínáme tě. Tebe i celej tvůj pitomej, sexy rod."
(str. 15)
Anotace

Před devíti lety se Vivienne Jonesová s nejhorším rozchodem svého života vyrovnávala jako jakákoli jiná čarodějnice - vodkou, bublinkovou koupelí a sesláním kletby na bývalého přítele.

Nyní je Rhys Penhallow, potomek zakladatelů města a stále nesnesitelně pohledný lamač ženských srdcí, zpět. Vrátil se do malebného městečka Graves Glen, aby nabil magické dráhy a zúčastnil se každoročního podzimního festivalu. Na každém kroku jej však stíhá pohroma a Vivi postupně dochází, že její kletba nebyla tak neškodná, jak si celou dobu myslela.

Když se pak zblázní magie v celém městě a objeví se zabijácké natahovaní hračky, rozzuřený duch a mluvící kocour, Vivi a Rhys musí odložit nedořešenou minulost a společně nalézt způsob, jak kletbu zrušit a zachránit tak nejen město, ale i Rhysův život.

Recenze

Vivienne Jonesová se v devatenácti letech musela vyrovnat s velmi bolavým rozchodem. Její tehdejší láskou byl Rhys Penhallow, čaroděj s jednou menší chybičkou – kdesi ve Walesu mu jeho mocný otec domlouval sňatek s neznámou "nóbl" čarodějkou. A on o tom celou tu dobu, co mladičkou a naivní Vivi sváděl, věděl.

Ačkoliv je rodinným mottem Jonesových "Vodka a kouzla se nikdy nemíchají", se zlomeným srdcem se nad možnými následky přemýšlí těžko. A tak se Vivi, pod vlivem alkoholu a čerstvého zklamání, spolu se sestřenicí Gwyn rozhodne toho zpropadeného čaroděje proklít, byť jen z legrace a čiré nevinnosti. Jenže to holky netušily, že se s důsledkem opilecké a nevážně myšlené kletby budou muset vypořádávat o mnoho let později…

Rhys se po dlouhých devíti letech vrací do městečka zvaného Graves Glen, na oslavu výročí založení města a zdejší univerzity. Penhallowové, jakožto zakládající rod a zároveň posilující zdejší energetické dráhy, samozřejmě nesmí chybět. Volba padla na Rhyse, který nemá sebemenší ponětí, co mu ta holka, na kterou zaboha nedokáže zapomenout, vlastně provedla. Od chvíle, kdy překročí hranice města, se mu však na paty lepí nesmírná smůla a podezření sílí, když znovu potkává Tu, která mu kdysi tolik učarovala.

Bok po boku se Rhys a Vivi pokusí čelit nejen "nevinné" kletbě, která se tak trochu (hodně) zvrtla, převrácené magii otravující celý Graves Glen nebo uprchlému duchovi, ale zejména citům, které ani za ty roky odloučení nedokázaly vyprchat.

Rhys se na ni usmál a mrkl, a navzdory kletbě, ztrapnění, zatraceným plastovým lebkám smrti, se Vivi příjemně zhouplo srdce.
Ano, rozhodně byli v pekle.
(str. 104)

Erin Sterling je pseudonymem americké spisovatelky Rachel Hawkinsové, která u nás zabodovala trilogií Hex Hall (2011-2012, Knižní klub). Z obou děl je očividné, že ji láká magie a univerzitní prostředí.

Ex na koštěti je svižnou knížkou vyprávěnou er-formou minulého času z pohledu Vivienne i Rhyse. Žánrově spadá do New Adult romantiky s prvky fantasy a erotického románu.

Erin Sterling má velmi příjemný styl psaní. Příběhu nechybí čtivost a jednoduchý jazyk, který se autorka nebála protkat peprnějšími výrazy, zejména v přímé řeči. Redakční práce českého překladu jsou kupodivu na dobré cestě, ačkoliv je pořád co vylepšovat, neboť v titulu je patrný uvozovkový freestyle a občas drhnou krkolomnější věty.

Titul jako takový má potenciál pobavit široké publikum holdující čarodějnickým romancím. Jistě, je po okraj naplněný klišé všeho druhu, to ale k oddechové četbě už tak nějak patří. Máme zde omylem vypuštěnou kletbu na bývalého milence, což vyloženě volá po humorných situacích, magickou atmosféru obchůdku s kouzelnickými cetkami v kontrastu s univerzitním prostředím, které je napůl obyčejné, napůl plné čarodějnic, dále klapající lebky, mluvícího kocoura, držkatou sestřenici... O zábavu je vskutku postaráno, minimálně v první polovině.

Zpracování ovšem dosti pokulhává.

Nemálo děl trpí neduhem pomalých a nezáživných startů, které však postupně gradují a počáteční nudu časem překonají. Ex na koštěti má opačný problém – slibný úvod plný vtipných hlášek, jiskřivé energie a úsměvných patálií někde v polovině stagnuje a přechází v suchopárné vyprávění s uspěchaným koncem a množstvím nedokončených myšlenek.

Celkově dílko připomíná spíš rozdělanou knihu než vhodnou k vydání, taktéž působí dojmem prvotiny, ačkoliv spisovatelka už má na kontě slušnou řádku publikovaných sérií. Rozpracovala množství nápadů a situací, které ale nedotáhla do konce nebo dostatečně nevysvětlila, jako by se všeho dotkla pouze povrchově.

Třeba takové Rhysovo zasnoubení, které bylo důvodem rozpadu tříměsíční známosti s Vivienne (dle všeho založené na hromadě sexu). Z jakého důvodu nakonec nedopadlo – a když teda nedopadlo, proč se nevrátil zpátky do Graves Glen, když byl do Vivienne tolik zamilovaný? A co ty energetické dráhy – k čemu přesně slouží? Co by se stalo, kdyby je Rhys nedobyl? Na jakém principu funguje magie?... V podobném duchu bych se mohla ptát dál a dál.

"Jestli se takhle tváříš už jen kvůli líbačce, tak není divu, žes byla tak zničená, když jste se rozešli. Celá ta kletba teď dává větší smysl."
(str. 145)

Magie a hlavní zápletka, která měla slušný rozjezd, ale rozpačitý dojezd, až příliš často ustupovala do pozadí na úkor nadrženíplných dialogů ústřední dvojice. Chemie mezi nimi fungovala jen na začátku, když se po devíti letech setkali a čelili svému "expartnerství" a potlačovaným citům. Pak se kamsi vytratila a doslova přestala fungovat, podobně jako počáteční vtípky.

Erotické scény byly bohužel suché jako stepní běžec. Chyběl jim náboj, žhavost, důvěrnější romantika, uvěřitelnost. Necítila jsem ani nějakou blízkost, která by vysvětlovala jak ty první tři měsíce plné vášnivého vzplanutí či vzletná slova na konci, tak neustále propírané sexuální napětí, které z Vivi a Rhyse mělo vyzařovat. V tomto případě se však záměr minul s účinkem.

Postavy oproti tomu všemu zapůsobily celkem sympaticky. Krásná Vivi je mile ztřeštěnou, příjemnou protagonistkou, snad jen trochu pokaženou zbytečně často omílaným sebepopíráním. Nejlepší přítelkyní jí je ještě ztřeštěnější a sarkasmem nešetřící sestřenka Gwyn. Jejich rozhovory a vzájemné popichování srší vtipem a zní přirozeně.

Rhys je úspěšným podnikatelem neustále se vzpírající svému otci, takový ten klasický sexy sukničkář, jehož srdce nakonec hoří jen pro jedinou. Nutno podotknout, že jeho hrůzný otec je naprosto zbytečným článkem, který příběh obohatil jen o jediný "bububu" moment, aby se posléze odebral domů. Na pár kratičkých hovorů s Rhysem v knize výrazněji nevystupuje a možnost potenciálního záporáka tak vyšumí do ztracena.

Neexistovaly teď žádné vzpomínky, žádná minulost. Jen tenhle okamžik. Jen přítomnost.
Jen on.
(str. 207)

Navzdory všem zmíněným negativům se mi Ex na koštěti četlo překvapivě dobře. Ději se nedá upřít svižnost, čemuž napomáhá i krátkost, nad vtipnými hláškami, které dodávají správný šmrnc postavám i příběhu, jsem se párkrát srdečně zasmála.

Kniha svůj potenciál rozhodně má – náročnější čtenářky neurazí, nenadchne. Milovnice romantiky opředené kouzly a (pro mě osobně nedostatečným) jiskřením mezi protagonisty však určitě pohladí po duši.