Dívka, kterou spolklo moře

16.03.2023

Příběh o lásce, osudu a rodině v kulisách asijské mytologie

Ryby jasných barev plavou po směru vánku, jako by obloha byla oceán. Nad hlavou mi lenivě plují velryby jako oblaka. A v dálce vzduchem klouže drak jako papírový drak odpoutaný od země.
(str. 43)Minin svět už dlouho sužují smrtící bouře. Lidé věří, že jsou způsobené hněvem Mořského boha, a tak mu každý rok vhodí do vln krásnou dívku – nevěstu, protože jen ta pravá prý pomůže boha usmířit. Když se má ale obětovat bratrova milovaná Šim Čong, Mina to nemůže nechat jen tak. A do rozbouřeného moře se vrhá sama.

Nepropadá se však do podmořského světa, jak si myslela, nýbrž do Říše duchů. Zároveň se jí kolem zápěstí obmotává provázek osudu. Toto spojení ji dovede k samotnému Mořskému bohovi, který ale není tím, za koho jej považovala. Uplakaného spícího chlapce hlídá trojice cizinců, kteří Mině vezmou duši. A dívce nezbývá nic jiného, než si ji vzít zpět.

Stejně jako pokusit se navrátit klid domovu i svému srdci.

"Lidé si vypráví příběhy, aby vysvětlili věci, kterým nerozumí."
(str. 34)

Dívka, kterou spolklo moře je především pohádkou pro dospívající od korejsko-americké spisovatelky Axie Oh. Od této autorky u nás vyšel již čtenářsky oblíbený dívčí román XOXO (2022, CooBoo).

Hlavní hrdinkou fantaskního příběhu je šestnáctiletá Mina, jež se souhrou osudu propadne do Říše duchů, kde zažívá dobrodružnou cestu i první skutečnou lásku. Kromě ústřední dějové linky je knížka protkaná útržky Minina života na souši, týkající se zejména její milované rodiny a různých legend, které jí byly vyprávěny. Avšak asijské mytologie, na kterou titul láká, se vám dostane poskrovnu. Autorka klouže jen po povrchu, nezachází do podrobnějších detailů a poskytuje spíše fragmenty.

Říše duchů je však velmi zajímavým místem. Mina zde kromě mrtvých potká různé démony či bohy, kteří nejsou takoví, jak si je s babičkou vysnily. Vedou mezi sebou podivné boje a smrtelníky, kteří je uctívají až zbožnou láskou, nemilují tolik, jak by si zasloužili. Žijí v rozličných, asijským folklorem inspirovaných domech. S Minou navštívíte Lotosový, Jeřábí či Měsíční. Krásné prostředí dokreslují poutavé bytosti, jako je například Maska, dračí démon imugi s původem v korejské mytologii či tajemný Stříbrný.

"Kdo jsi, že soudíš jejich naděje? Aspoň nějaké měly. Co máš ty? Ostrý meč. Slova plná nenávisti."
(Str. 41)

Mina je na svůj věk velmi odvážnou dívkou, čemuž jistě přispělo i nebezpečné prostředí, v  němž vyrůstala, a každoroční strach o své milované. Její mnohdy až drzá kuráž se někomu zamlouvat nemusí, neboť podobnou hrdinku najdete v podstatě v každé druhé YA literatuře, mně však v tomto příběhu imponovala. Minu jsem si dokázala zamilovat především pro její nesmírnou lásku k rodině a svým předkům. Tento motiv prolíná knížku od začátku do konce a je dojemnou vsuvkou, jež Dívku, kterou spolklo moře přece jen od žánrově podobných děl odlišuje.

Vedle Miny se v knize mihne ještě několik postav, na tak krátký prostor možná až příliš. Možní i proto mnohým z nich není věnováno tolik prostoru, kolik by bylo hodno. Třeba takový Šin se projeví vlastně až u samotného závěru, podobně jako Mořský bůh. Jejich "odhalení" je však celkem nečekané. Za zajímavější lze považovat Šinovy společníky, nedůvěřivého a tajemného Kirina a přátelského Namgiho, či trojčlennou skupinku duchů, která se rozhodne Mině pomáhat.

Romantická linka bohužel působí poněkud ploše na to, aby člověku přišla důvěryhodná. Vztah mezi Minou a Šinem postrádá náboj i postupný vývoj. Při čtení jsem měla pocit, jako by se podstatná část jejich vzájemného seznamování a zamilovávání se kamsi vytratila.

Mocná bohyně, a přesto o ní nic nevím. Má babička často říkávala, že ti nejnebezpečnější bohové jsou často ti zapomenutí.
(str. 89)


Dívka, kterou spolklo moře má sice několik děr (např. plošší postavy, povrchní milostná linka, nedostatečně popsaný svět, minimum akce, pomalejší děj…), přesto to nemusí nutně znamenat, že si knížku nezamilujete. Obsahuje totiž mnoho krásných myšlenek, provede vás exotickým prostředím, ovine pohádkovou atmosférou. Jazyk je pěkný, prodchnutý vlídnými přirovnáními, přizpůsoben mladším čtenářům.

Právě ta pohádkovost mně osobně učarovala. Temných strhujících příběhů je v žánru spousta. A tohle bylo i navzdory několika zádrhelům velmi milé, příjemné a taky lehce dojemné čtení. O lásce, přátelství a především rodině.

Kromě cílové skupiny zaujme takové čtenáře, kteří si při čtení chtějí odpočinout a ponořit se do vod fantaskního příběhu s fragmenty korejských legend.

"Říkáš, že bohové by měli mít lidi rádi a starat se o ně. Já nesouhlasím. nemyslím si, že lásku si lze koupit, nebo zasloužit, nebo vymodlit. Musí být darována svobodně."
(str. 98)

Dívka, kterou spolklo moře
Axie Oh

Originální název: The Girl Who Fell Beneath the Sea2
Vydavatelství: CooBoo (2023)
Překlad: Jaroslava Sůvová
Žánr: Fantasy, pro děti a mládež
Počet stran: 296

Anotace

"Magické putování v kulisách asijské mytologie"

Zemi, kde Mina žije, už po generace sužují smrtící bouře. Lidé zde věří, že jsou způsobeny hněvem Mořského boha, kterého se každý rok pokoušejí usmířit dívčí obětí. Když se jednou pod tlakem okolností vrhne do moře samotná Mina, propadne se až do Říše duchů. S pomocí záhadného mladíka, několika démonů, bohů a duchů vyrazí za svým cílem: probudit zakletého Mořského boha. Čas je však neúprosný… žádný člověk totiž v Říši duchů dlouho nepřežije.