Čarodějův odkaz

13.03.2021

... Pohádka nejen pro děti

Čarodějův odkaz od Ondřeje S. Nečasa není sice nejnovějším počinem, přesto jsem se k němu dostala až letos - a to čirou náhodou. Nákup v akci, no neberte to! Většinou mě takovéto unáhlené koupě zklamou, neboť omylem sáhnu po nějaké příšernosti (kolikrát se ani nedivím, že se dá za 200 Kč koupit úplně nová a celá série...). Ale tentokrát jsem byla velmi příjemně překvapená.

Čarodějův odkaz (Ondřej S. Nečas)


Anotace

"Znáte to z Hry o trůny. Mladší královský syn je nespokojený se svým údělem druhého v pořadí, a tak se rozhodne svého bratra následníka zbavit. Jakýmkoli způsobem, třeba i s pomocí temného čaroděje. A že přitom elegantně odstraní i bratrovu snoubenku, která je čirou náhodou rybou proměněnou v dívku, to už je jenom bonus. Jenomže následník má k ruce snoubenčiny kamarády, kočku a drozda... Vtipné i drsné, poetické i přímočaré, pohádka i temná fantasy v jednom. Ideální recept pro zlepšení nálady."

Informace o knize

Název: Čarodějův odkaz
Autor: Ondřej S. Nečas (pseudonym)
Rok vydání: 2017 (Knižní klub)
Počet stran: 224

Hodnoceni na Databázeknih.cz: 83 %
Moje hodnocení: 90 %

(Zdroj: Databáze knih. Knihy | Databáze knih [online]. Copyright © 2008 [cit. 13.03.2021]. Dostupné z: https://www.databazeknih.cz)   

#doporučuji

Už jste někdy přemýšleli nad tím, co by se stalo, kdyby se třeba, já nevím, kočka, ptáček či ryba přeměnili v člověka? Jak by se tito tvorové jako lidé asi chovali? Čaroděj Rukbuban nad tím příliš nepřemýšlel. Prostě jen nechtěl být sám. Jenže než tyto tři zvířecí duše uvězněné v lidském těle naučil správnému chování, přišla si pro něj ona pověstná dáma v kápi.

V tento okamžik začíná jedno velké dobrodružství, v němž se kočka snaží nechovat tolik jako kočka, kde se loupežníci mění v básníky, nebo si ptáček prozpívává cestu až k srdci princezny...

Čarodějův odkaz je nenáročné čtení plné vtipu, pohádkové atmosféry, jednoduchého děje a poezie. Na cestě za vysvobozením němé dívky se setkávají rozliční lidé rozličných povah i povolání, dokonce dojde i na mluvící draky/ještěry (která správná princezna by nechtěla kočár tažený hatery, ještěři až podezřele podobní drakům, svázanými pracovní smlouvou?). Samozřejmě taky nesmí chybět padouch v podobě chtivého prince a černokněžník!

"Jsem realista, víš? Jako okřídlený mluvící ještěr si nemůžu dovolit věřit na pohádky."

Autor v Čarodějově odkazu skvěle pracuje jak se slovíčky, tak se samotnou stylistikou (například Urggal je v tomto ohledu mistr) či poezií (no kde jinde se setkáte s bandou loupežníků, co se  rozplývá nad elegií, sonetem či limerikem?). Umně využívá pohádkových postav a motivů, to vše protkává chytrým humorem. Od dobrodružství Jiskry, Čilika a Diny můžete očekávat snad všechno, ale rozhodně ne nudu.

Trocha zklamání přišla ke konci, kde mi sled událostí a celkové ukončení příběhu přišel příliš uspěchaný. Přesto se Čarodějův odkaz zařazuje mezi knížky, které mi v tuto nepříznivou dobu osvěžily dny. :)