Bohové & monstra

08.03.2022

Emocemi nabité finále fantasy série o zakázané lásce přisprostlé čarodějky a upjatého lovce

První díl čarodějné fantastické série Holubice a had od americké spisovatelky Shelby Mahurin jsem si zamilovala, zejména pro skvělé protikladné charaktery hlavních postav a jejich napínavou hate-to-love romantiku. Obojí se ve druhém díle Krev a med poněkud utlumilo a já se na závěr trilogie přestala těšit.


Nakonec mohu s radostí prohlásit, že očekávané zklamání se nekonalo. Závěrečný díl s názvem Bohové a monstra byl nabitý akcí, emocemi, zajímavými postavami i těžkými životními (a vztahovými) zkouškami, se kterými se Lou a Reid museli vypořádat.

Bohové a monstra (S. Mahurin)

Anotace

"Láska, která bude planout navěky! Třetí a závěrečný díl populární fantasy romance.
Zlo si vždycky hledá cestu. My mu ji jen nesmíme ukázat.
Lou strávila celý svůj život na útěku. A teď poté, co jí Morgane zasadila drtivý úder, přišel čas získat zpátky to, co jí právoplatně patří.
Ale tohle už není Lou, kterou její přátelé znali. Tohle už není Lou, která si získala chasseurovo srdce. Temnota ji pohltila a tentokrát bude potřeba víc než jen láska, aby ji z jejích spárů získali zpět.
A zatímco Lou bojuje se svými démony a čarodějnice, chasseuři a duchové země se připravují na závěrečnou bitvu, Reid čelí příšerné volbě: zničující oběť, nebo smrt všech, kteří jsou mu drazí?
Milenci, kterým hvězdy nepřáli, svedeni k sobě osudem či prozřetelností, životem i smrtí, bohy nebo možná monstry. Tohle všechno skončí v plamenech."

Informace o knize

Originální název: Gods & Monsters
Série: Holubice a had (3. díl)
Žánr: Světová literatura, YA, fantasy, romance
Autorka: Shelby Mahurin
Rok vydání: 2021, v ČR 2021 (nakl. CooBoo)
Počet stran: 528

Hodnocení na Databázeknih.cz: 81 %

Zdroj: Databáze knih. Knihy | Databáze knih [online]. Copyright © 2008 [cit. 08.03.2022]. Dostupné z: https://www.databazeknih.cz

Lou není ve své kůži. Doslova. Temnota ji pohltila, sžírá ji, potápí... a ona se s ní musí vypořádat. Její přátelé, zejména pak manžel (lovec čarodějnic) Reid, cítí, že s ní není něco v pořádku. Jenže co? A jak jí vlastně můžou pomoct?

Na poražení démonů je totiž potřeba víc než jen magie...

Lou, Reid a jejich přátelé cestují za nebezpečným cílem – zastavit Louinu matku Morgane jednou provždy. Jenže cesta je to dlouhá a trnitá, plná rizik a překážek. Nepočetná skupina mladých čarodějů a obyčejných lidí na svrhnutí obávané čarodějnice zkrátka nestačí.

Kde ale sehnat pomoc? Vyslyší někdo jejich modlitby? Najdou na své pouti tolik potřebné spojence?

Vždyť přece hranice mezi bohy a monstry je tenká...

"Lidi, které milujeme, si nevybíráme."

(Reid)

Emoční jízda. Slzy i pobavení. Kousání si nehtů napětím i nuda. To vše závěrečný díl oblíbené čarodějné trilogie vystihuje.

Začátek Bohů a monster byl, pravda, trochu pomalejší, přesto mě bavilo napětí a temnota, která stránkami prostupovala. Lou se musela potýkat s vnitřními démony, snažila se porazit zlo, které ji pohltilo. A její nejbližší tomu mohli jen přihlížet. Beznadějně sledovali, jak se jejich milovaná prostořeká čarodějka mění před očima, než konečně přišli na způsob, jak jí pomoci. Alespoň částečně – tu největší bitvu v sobě samé musí Lou vykonat sama.

Prostřední část byla o něco zajímavější. Autorka svým nedočkavým čtenářům poskytla pestrou paletu zajímavých postav a bytostí, mýtických i zcela obyčejných, a zároveň vrátila křehkému vztahu mezi Lou a Reidem tu správnou "jiskru", která v druhém díle tak chyběla.

Protože Lou nakonec není jediná, kdo musí najít samu sebe...

"Miloval jsem Lou. Věděl jsem to. Cítil jsem to v kostech. A zároveň jsem se na ni nedokázal podívat."

(Reid)

Po slibném začátku plném akce a emocí, kdy jsem několik stran nebyla schopná odložit kapesník, a prostřední části, kdy jsem se zas bavila nad Louiným ztraceným humorem a Reidovou znovunalezenou škrobeností, přišla tolik očekávaná bitva.

Souboj mezi zlou čarodějnicí a její dcerou, která bojuje tělem, srdcem i duší za to, aby lidé přestali kouzla nenávidět. Aby se jich přestali bát. Aby ona a její přátelé našli ve světě plném nedůvěry, nespravedlnosti a zla konečně klid. Aby nemuseli neustále utíkat a skrývat se.

A tady, tady už to zklamání přece jen dorazilo.

Protože ta bitva byla... nudná. Zbytečně zdlouhavá a v některých ohledech zároveň dost uspěchaná. Měla jsem pocit, jako by tam byla vložená, jen aby se neřeklo, jen aby to bylo nějak ukončené. Od zbytku knihy mi přišla zbavená emocí a celkově nenaplnila mé očekávání o "epickém" souboji (a zároveň zakončení jejich problematického vztahu) mezi Lou a její matkou.

"Naděje není nemoc. Je to lék."

Trochu to rozladění z nepříliš přesvědčivého a záživného střetu čarodějnic, lidí, bohů a všemožných bytostí mi vynahradil konec jako takový. Milé – opět dost emotivní – setkání přátel a milenců a celkové, pro mě zcela vyhovující, "uzavření" příběhu.

Vše do sebe nakonec zapadlo dle mých představ a po neuspokojivém druhém díle jsem konečně měla pocit, že jsem si přečetla tolik toužené pokračování milostného románku plného vtipu a ryzí, těžce získané věrné lásky z prvního dílu.

Oproti dvojce je to pěkný díl. Kvalit a oblíbenosti jedničky sice Bohové a monstra nedosáhli, ale autorka si u mě napravila "poškozenou" reputaci fakt nezáživného prostředku série. Jako ukončení je to za mě vcelku uspokojivé.

Určitě doporučuji všem milovníkům této kouzly, vtipem a lásky nabité série – i těm, které stejně jako mě zklamal prostřední díl. Protože závěr má rozhodně co nabídnout.

A upozornění nakonec – připravte si minimálně dvě balení kapesníčků. Budete je potřebovat.