Bezhvězdné moře

29.03.2021

O příbězích v příběhu a stránkách plných včel, klíčů, mečů... a medu

Erin Morgensternová má neskutečný dar poutavě vyprávět a vytvářet neotřelé a originální příběhy. Její Noční cirkus jsem si zamilovala a od Bezhvězdného moře jsem tudíž měla nemalá očekávání...

Bezhvězdné moře (E. Morgenstern)Anotace

"Zachary Ezra Rawlins je naprosto obyčejný mladík, který vede poklidný studentský život ve vermontském univerzitním kampusu. Vše ale změní jediná návštěva knihovny, při které Zachary na zaprášené polici objeví zvláštní knihu. Bez dechu obrací stránku za stránkou, uchvácený osudy nešťastných milenců, sběratelů klíčů a bezejmenných akolytů, když vtom narazí na něco nečekaného - na příběh z vlastního dětství. Prapodivná kniha mu nedá spát, a tak se rozhodne odhalit její tajemství a sledovat tajuplné stopy v podobě včely, klíče a meče. Cesta plná dobrodružných zvratů ho postupně přivede na maškarní večírek v New Yorku, do tajného klubu a podzemní knihovny, ukryté hluboko pod povrchem země.

To, co Zachary objeví, ovšem není jen podzemním útočištěm knih a jejich strážců - je to domov ztracených měst a moří, milenců, kteří si pode dveřmi a napříč časem posílají láskyplné vzkazy, a dávno zapomenutých příběhů vyprávěných uctivým šepotem. Setká se s těmi, kdo tajnému archivu obětovali zrak i jazyk, ale i s těmi, kdo jej naopak chtějí zničit. Spolu s Mirabel, nebojácnou ochránkyní tohoto světa, a Dorianem, pohledným mužem, jehož věrností si nemůže být nikdo jistý, navštíví klikaté tunely, temná schodiště, přeplněné taneční sály i sladká pobřeží kouzelné říše a odhalí pravou podstatu svého údělu."


Informace o knize

Originální název: The Starless Sea
Žánr: Fantasy
Autorka: Erin Morgensternová
Rok vydání: 2019, v ČR 2020 (nakl. Argo, edice Fantastika)
Počet stran: 552

Hodnocení na Databázeknih.cz: 78 %
Moje hodnocení: 88 %

Zdroj: Databáze knih. Knihy | Databáze knih [online]. Copyright © 2008 [cit. 29.03.2021]. Dostupné z: https://www.databazeknih.cz

#doporučuji

S Erin Morgensternovou jsem se poprvé setkala loni, v roce 2020, kdy nakladatelství Argo převydalo Noční cirkus (prvně ho vydalo v roce 2012 nakladatelství Ikar) a dalo mu tím i nový (za mě hezčí) vzhled. Díky své kráse a originalitě se zařadil do mého seznamu 10 nejlepších knih, které jsem v uplynulém roce přečetla (první část k přečtení na tomto odkazu, druhá část zde). Proto jsem od jejího druhého románu měla velká očekávání - a ke své radosti musím říct, že mě ani trochu nezklamala.

"Číst román je stejné jako hrát hru, v níž za vás někdo, kdo je v této konkrétní hře mnohem lepší než vy, už všechno rozhodnutí udělal předem."

Bezhvězdné moře má na Databázi knih celkem nízké hodnocení - pouhých 78 %. Na jednu stranu mě to překvapuje, protože to dílo považuji za téměř dokonalé, nicméně si myslím, že to není čtení úplně pro každého. Vyprávění je totiž celkem pomalé, přesto obohacené o spoustu jiných krás.

Autorka si v Bezhvězdném moři vyhrála snad se vším, co příběh dělá příběhem - děj je protkán různými časovými a vypravěčskými linkami, nechybí vytříbený jazyk, fungující metafory, které místy připomínají až poezii, či originální námět, který se dnes vidí jen málokde. Nechybí láska, napětí, překvapivé zvraty, tajuplná místa či zajímavé postavy.

Představivost autorky snad nezná hranic - nic tak krásného, poetického a zároveň jedinečného jsem ještě nečetla.

"Člověka tvoří tolik drobných střípků. Tolik krátkých příběhů a tak málo příležitostí si je přečíst."

Děj je sice malinko upozaděn, zato je protkán krátkými, zajímavými a za mě velmi originálními příběhy, které s hlavní linkou v mnoha směrech korespondují. Postavy je snadné si zamilovat, jak ty hlavní, tak vedlejší. Vše do puntíku zapadá, příběhy, jednotlivá vyprávění i vložené "pohádky" a střípky různých knih či zápisků a deníků, i když se někomu může pozdávat, že je to trochu chaotické.

Velmi ráda bych dala 100 %, protože Bezhvězdné moře je svým osobitým způsobem naprosto geniální a jedinečné dílo - přesto tomu přece jen něco "drobného" chybí: lépe uchopený konec a silnější dějová linka. Veškerá ta "omáčka okolo" sice funguje dokonale, i tak si ale myslím, že Zacharyho putování napříč jeho příběhem mohlo být o chlup viditelnější. Navíc si nejsem úplně jistá, zda jsem jeho konec pochopila "správně"... Proto této medové jízdě dávám 88 %.

Bezhvězdné moře je zkrátka pro takové čtenáře, kteří si libují v jazyce, nechávají se unášet na vlnách představivosti a propadají kráse vyprávění, aniž by potřebovali "chápat". Rozhodně doufám, že se dočkám dalšího románu z pera jedinečné Erin Morgensternové. Protože já ji prostě miluju. :)