Adventní kalendář povídek

26.12.2021

Antologie povídek od českých autorů

Nakladatelství BRK letos vydalo již druhý adventní sborník povídek od českých autorů vybraných v rámci literární soutěže. Dle mě se jedná o krásný (nejen) adventní dárek pro všechny milovníky knížek. Doufám, že se předvánoční vydávání této zimně laděné antologie stane každoroční tradicí.

Adventní kalendář povídek na dlouhé zimní večery

Kolektiv autorů


Anotace

"První sborník povídek od nakladatelství BRK. Žánrově odlišné povídky na téma "Dlouhé zimní večery" od různých autorů mají za cíl zastavit čtenáře v uspěchaném adventním čase a vyvést je ze zajetého stereotypu. Chvíle lehce nostalgické střídá satira a místy až nekorektní humor, aby vzápětí další povídka vyvolala strach a paranoiu. Netradiční sbírka povídek od českých autorů pro české čtenáře čeká na Vaše přečtení."

Informace o knize

Žánr: Povídky
Autor: kolektiv českých autorů
Rok vydání: 2020 (nakl. BRK)
Počet stran: 158

Hodnocení na Databázeknih.cz: 94 %

Zdroj: Databáze knih. Knihy | Databáze knih [online]. Copyright © 2008 [cit. 26.12.2021]. Dostupné z: https://www.databazeknih.cz

Sborník povídek sestavených na základě literární soutěže pořádané vcelku čerstvým nakladatelstvím BRK může na první pohled působit jako adventně – tedy kouzelně, magicky, vánočně apod. – laděná antologie, ovšem opak je pravdou.

Adventní kalendář povídek na dlouhé zimní večery obsahuje 24 pečlivě vybraných krátkých povídek od českých autorů, známých i neznámých, kdy některé opravdu zahřejí a navodí předvánoční atmosféru, z jiných však může pořádně zamrazit. U některých si zavzpomínáte na dětská léta, pobavíte se, usmějete, užijete si adventní pohodu, u dalších ale ukápne slza, pocítíte beznaděj, zhrozíte se nad smutným osudem.

Tato antologie je skvělým předvánočním dárkem pro nejednoho knihomola. Je dokonalou "náhražkou" za čokoládové adventní kalendáře a má jednu obrovskou výhodu – netloustne se po ní. Malý formát je navíc skvělý při cestování, dokonale se drží i při zimním čtení u krbu nebo v křesle u teplého svařáku.


Adventní kalendář povídek na zimní nečas


Anotace

"V rukou držíte druhý sborník povídek od nakladatelství BRK. Žánrově odlišné povídky na téma "Zimní nečas" od různých autorů mají za cíl zastavit čtenáře v uspěchaném adventním čase a vyvést je ze zajetého stereotypu. Chvíle lehce nostalgické střídá satira a místy až nekorektní humor, aby vzápětí další povídka vyvolala strach a paranoiu. Netradiční sbírka povídek od českých autorů pro české čtenáře čeká na Vaše přečtení."

Informace o knize

Žánr: Povídky
Autor: kolektiv českých autorů
Rok vydání: 2021 (nakl. BRK)
Počet stran: 238

Hodnocení na Databázeknih.cz: 91 %

Zdroj: Databáze knih. Knihy | Databáze knih [online]. Copyright © 2008 [cit. 26.12.2021]. Dostupné z: https://www.databazeknih.cz

I druhý Adventní kalendář se velmi povedl. Tentokrát byly povídky o něco delší a sbírka obsahovala o jednu navíc než loni, tedy 25. A není divu. Vybrat mezi všemi těmi zajímavými pisatelskými počiny jen 24 děl musí být oříšek. Navíc ta bonusová byla dost drsná, ovšem skvěle napsaná.

Letošní sborník mi přišel o něco mrazivější než předchozí, téměř dokonale podtrhoval podstatu zimního nečasu. Člověk se opět u některých usmál, zatetelil štěstím, ale také se podíval do myšlenek psychicky narušeného člověka, prožil smutný osud nebo se vžil do všudypřítomné deprese.

Oba kalendáře rozhodně doporučuji, a to nejen v období adventu. Zima je dlouhá, povídky krátké, ale zajímavé a každá má co do sebe. Vybrat ty nejlepší se ani nedá – všechny jsou odlišné a zároveň tak zajímavé svou jinakostí.

(Plus bonus – sama mám v každém ze sborníku povídku. Pokud jste některou četli, určitě se nebojte dát mi vědět, jak se vám líbila, například na mém Instagramu. Koupit sborníky a podpořit tak české autory můžete na odkazu níže.)


Spousta čtenářů stále dává přednost překladové literatuře, ale i na našem území se dá najít několik skvělých literárních počinů. Čeští autoři jsou v mnohém dost originální a jedineční, dokáží psát i na světové úrovni, ač se na ni třeba nikdy nedostanou.

Podle mého názoru je to škoda. Protože například takovéto sborníky jsou důkazem, že i my umíme skvěle a poutavě psát.