Seznam 10 nejlepších knih přečtených v roce 2020 (část první)

23.01.2021

Sestavit seznam těch 10 úplně nejlepších (respektive těch nejzajímavějších) knih přečtených v roce 2020 pro mě nebylo vůbec snadné. Po několikaměsíční pauze od čtení jsem se do toho vrhla po hlavě a přečetla desítky zajímavých i méně zajímavých titulů od českých a zahraničních autorů.


Nakonec jsem z toho množství přece jen dokázala sestavit top 10, které mi v hlavě z nějakého důvodu zanechaly silnější stopy než ostatní...

Seznam nejlepších/nejzajímavějších knih na 10.-6. místě (na základě osobního hodnocení):

10. Když bohové dělají průsery (70 %)
9. Případ alchymistovy dcery (80 %)
8. Naslouchač (82 %)
7. Pekelný plášť (87 %)
6. Holubice a had (88 %)

10. Když bohové dělají průsery (M. Phillips)

Když bohové dělají průsery, prvotina z pera anglické autorky Marie Phillipsové, není sice žádnou novinkou (českého vydání se kniha dočkala již v roce 2008 pod nakladatelstvím Jota), přesto se ke mně na doporučení dostala až o 12 let později.

Ačkoliv se nejedná o bůhvíjak kvalitní literaturu, na seznam jsem ji zařadit prostě musela. Protože tak dlouho jsem se u knihy nezasmála.


Název v češtině: Když bohové dělají průsery
Název v originále: Gods Behaving Badly
Autorka: Marie Phillips
Rok vydání: 2006, v ČR 2008 (nakl. Jota)
Počet stran: 271

Žánr: Světová literatura, humor, fantasy

Hodnocení na databázi knih: 72 %
Vlastní hodnocení: 70 %

O čem kniha je?

Hrdiny knihy "Když bohové dělají průsery" není nikdo menší než samotní řečtí bohové. M. Phillips je ovšem zbavila jejich klasického egoismu a pocitu všemoci a umístila je do špinavého a chátrajícího domu v Londýně. Ač své síly doposud neztratily, osud si pro ně přichystal natolik odlišnější život, než tomu bylo za předešlého vládnutí na Olympu.

Dvanáct řeckých bohů se v současném Londýně potýká nejen s existenčními problémy či všudypřítomnou nudou, ale i s potížemi týkající se užívání své moci. Jelikož byl lov před nějakou dobou zakázán, bohyni lovu Artemis nezbývá nic jiného než přijmout práci venčení psů. Afrodita, bohyně lásky, vedle toho pracuje jako call girl na erotické lince, Dionýsos působí jako DJ v nočním klubu a Apollon, bůh slunce, se snaží prosadit v TV show a tropí jen samé problémy - například proměňuje nebohé ženy ve stromy proto, že mu nechtějí být po vůli.

Mezi těmito mocnými bohy, kteří přišli o prestiž a jednoduše vyšli z módy, se rozpoutá spor, jenž ohrozí veškerou lidskou existenci. Zvládnou dva smrtelníci a jejich zcela všední láska odvrátit hrozící apokalypsu? Miluje Neil Alici natolik, aby ji dokázal vyvést z Podsvětí?

Vlastní hodnocení

Když bohové dělají průsery rozhodně funguje jako skvělá oddechová kniha, u které se, když už nic jiného, čtenář aspoň dobře zasměje či uvolní. Děj není bůhvíjak originální, ale ta "omáčka" okolo mě neskutečně bavila.

Je to trhlé a bláznivé, styl psaní mi vyhovoval. Člověk u toho nemusí nijak zvlášť přemýšlet, jen se oddává těm potrhlostem, které si na něj autorka připravila. Za mě si kniha zaslouží alespoň 70 %.

9) Případ alchymistovy dcery (T. Goss)

Letos jsem zcela propadla edici Fantastika od nakladatelství Argo, z níž pochází i skvělý příběh "Případ Alchymistovy dcery" s naprosto úchvatnou obálkou. Jedná se o první díl série nazvané Podivuhodná dobrodružství Athénina klubu, kdy další díl (Nestvůrné dámy na cestách) už je konečně na světě a já se třesu, až se k němu dostanu.

Autorce se v Případu Alchymistovy dcery podařilo něco, co se nevidí denně - umně zkombinovala klasická anglická díla fantastiky či detektivky (Frankenstein, Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda, Sherlock Holmes aj.) a vytvořila novou a originální generaci dcer slavných pánů a netvorů, na které v příběhu odkazuje.

Název v češtině: Případ alchymistovy dcery
Název v originále: The Strange Case of the Alchemist's Daughter
Autorka: Theodora Goss
Rok vydání: 2017, v ČR 2020 (nakl. Argo)
Počet stran: 344

Žánr: Světová literatura, fantasy, detektivní

Hodnocení na databázi knih: 77 %
Vlastní hodnocení: 80 %

O čem kniha je?

Příběh začíná pohřbem matky Mery Jekyllové, která tak na světě zůstává bez obou rodičů, opuštěná a takřka bez peněz. Je donucena propustit téměř veškerý personál a navštívit právního poradce. Právě ona návštěva a pozůstalost po zemřelé matce však Mary dovede na stopu otcova bývalého společníka, pana Hydea.

Díky pátrání po tajemném muži se Mary seznamuje s divokou Dianou, Hydeovou dcerou ponechanou napospas přísným jeptiškám, a připlétá se k vyšetřování vražd, které neprovádí nikdo menší než samotný Sherlock Holmes. Na cestě za pravdou se seznamuje s dalšími podivnými ženami a zároveň se zamotává do tajemství ohledně podezřelé Společnosti alchymistů...

Celý příběh, situován do Anglie na konci 19. století, je protkán zvláštním (a za mě celkem originálním) vstupováním hlavních aktérek do děje, který komentují či opravují tak, jak se (ne)skutečně stal. Případ alchymistovy dcery je totiž pojatý jako dílo jedné z nestvůrných dam, která ho, ve společnosti ostatních hrdinek, píše čtenářům přímo před očima.

Vlastní hodnocení

i přes to, že "Případ Alchymistovy dcery" nevyniká bůhvíjak rychlým tempem či závratnou akčností, čtení jsem si neskutečně užila. Autorka skvěle propojila anglický humor, známá díla o obludných mužích či experimentujících doktorech, prvky detektivek o Sherlockovi Holmesovi (i když zdejší Holmes se tomu původnímu příliš nepodobá) a prokládá to nastupující generací nestvůrných dam, které jsou ovšem v mnoha ohledech uvěřitelnější než použité předlohy známých postav.

Navzdory pomalejšímu tempu a místy citelné neuvěřitelnosti zejména Holmese je kniha zajímavá a originální. Ani jako neznalkyně některých původních děl (např. Ostrov Dr. Moreaua je mi zcela neznámý) jsem neměla problém se v postavách a dějových linkách zorientovat.

Dle mého názoru je tato knížka rozhodně zajímavým a originálním zpracováním, které se nejen dobře čte, ale čtenáře baví a dokáže jej zcela pohltit. Za mě si Případ alchymistovy dcery zaslouží 80 %.

8) Naslouchač (P. Stehlíková)

K Naslouchači jsem se dostala o něco později (přesněji 4 roky po vydání) než většina jeho fanoušků. Osobně mě často odrazuje humbuk okolo knih, který mi často připadá až odstrašující (podobně jako nálepka "bestseller") - mnohdy až natolik, že si knihu prostě nepřečtu. U Naslouchače tomu naštěstí tak nebylo a ve stejném roce jsem stihla i druhý díl, Faja...


Název: Naslouchač
Autorka: Petra Stehlíková
Rok vydání: 2016 (nakl. Host)
Počet stran: 374

Žánr: Česká literatura, fantasy pro děti a mládež

Hodnocení na databázi knih: 93 %
Vlastní hodnocení: 82 %

O čem kniha je?

Shrnout krátce děj a svět Naslouchače mi přijde natolik složité, že jsem se obsah knihy opovážila zkopírovat z Databázeknih.cz:

"Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa.

Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit.

V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin.

Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem.
Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea.

Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena."

Zdroj: Knihy | Databáze knih. Knihy | Databáze knih [online]. Copyright © 2008 [cit. 23.01.2021]. Dostupné z: https://www.databazeknih.cz/


Vlastní hodnocení

Osobně mám z "Naslouchače" rozporuplné pocity (kladné naštěstí převažují). Na jednu stranu se mi svět, který autorka stvořila, líbil a příběh místy dokázal strhnout tak, že jsem nedokázala odtrhnout zrak, na druhou stranu mě některé pasáže (například zdlouhavé vysvětlování, jak se sklenit zpracovává a jak vše okolo něj funguje) neskutečně nudily. Přesto Naslouchače řadím mezi to lepší, co jsem v uplynulém roce přečetla - a rozhodně mě bavil mnohem více než jeho pokračování.

Zatímco pětadvacítka mě vskutku bavila, nová slova mě bavila, svět po katastrofě mě bavil... hlavní hrdinka už méně. V jednu chvíli bojácná, v druhé téměř neohrožená, na třináctiletou nezkušenou holčinu někdy až moc... S Ilan jsem se prostě nedokázala spřátelit. :)

I přes neshody s hlavní hrdinkou a počáteční znudění nad popisem sklenitu a toho ostatního okolo dávám Naslouchači 82 % - zejména pro nápad nových slov, temnotu světa i originality, co se české fantastiky (hlavně YA) týče.

Druhý díl "Faja" už mě však tolik nenadchnul, navzdory vysokému hodnocení v Databázi knih (94 %). Nicméně se na pokračování (asi) těším...

7) Pekelný plášť (S. Michálková)

U Pekelného pláště, románového debutu české autorky S. Michálkové, jsem měla tu možnost nahlédnout mu pod pokličku ještě před jeho vydáním. Přesto mě jeho konečná verze, i samotný závěr příběhu, mile překvapila.


Pekelný plášť jsem si zamilovala nejen pro povedené ilustrace a krásnou obálku, ale zejména pro milý příběh plný lásky, přátelství i dobrodružství.


Název: Pekelný plášť
Autorka: Simona Michálková
Rok vydání: 2020 (nakl. Bookmedia)
Počet stran: 336

Žánr: Česká literatura, fantasy pro děti a mládež, dobrodružný, pohádka

Hodnocení na databázi knih: 88 %
Vlastní hodnocení: 87 % 

O čem kniha je?

Příběh Pekelného pláště vypráví o dobrodružné výpravě do pekla opravdu zvláštní trojice hrdinů. Princ Arim, který se po propité noci stává neviditelným, se musí pro protilátku, jež by ho jeho kletby zbavila, až do samotného pekla. Aeronwen, uměle vyrobená dívka dvorním čarodějem, má (jakožto dokonalá kopie zesnulé královny) sloužit starému králi a plnit všechna jeho přání. Ona však takový úděl odmítá a utíká před svým osudem. Na cestě za svobodou naráží na mluvícího koně Carima, který je kouzelnější, než na první pohled vypadá...

Tyto tři rozličné osoby spojuje jedno: touha vymanit se z nepřízně osudu. Cesta plná kouzel, vtipných i nečekaných situací, nacházení lásky i přátelství je zavede do samotného pekla, které jim namísto toužených odpovědí přichystá další dobrodružství.

To vše je protkáno pohádkovými motivy, bytostmi ze slovanské mytologie a notnou dávkou akce, vtipu i romantiky.

Vlastní hodnocení

Z Pekelného pláště jsem byla nadšená. Líbil se mi jednoduchý, přesto dovedný styl vyprávění, práce s jazykem i s (nám tolik známými) motivy i magickými bytostmi ze slovanské mytologie. Ačkoliv je kniha zařazena do literatury pro děti a mládež, myslím si, že zalíbení by v ní mohli najít i starší čtenáři a čtenářky. Mnoho z nich si jistě vzpomene na mnohé pohádky a kouzelné příběhy z našeho prostředí z dob, kdy jsme vyrůstali...

I přes to, že se jedná o prvotinu, hodnotím knihu velmi kladně a doporučuji, kde se dá. Osobně mě nadchla víc než opěvovaný Naslouchač (i když je to příběh  z jiného soudku...) nebo známější Kosti Mraza, která jsem do výběru Top 10 za rok 2020 ani nezařadila...

Kladně hodnotím také ilustrace - jak vnější, tak vnitřní. Pekelnému plášti dávám 87 %.

6) Holubice a had (S. Mahurin)

Holubice a had je prvním dílem připravované série, o níž už teď vím, že ji dočtu. Ačkoliv se jedná o knihu zasazenou do žánru Young Adult fantasy, i já si příběh a hlavní hrdiny zamilovala natolik, abych jako puberťačka netrpělivě čekala na další díl.

Název v češtině: Holubice & had
Název v originále: Serpent & Dove
Autorka: Shelby Mahurin
Rok vydání: 2019, v ČR 2020 (nakl. CooBoo)
Počet stran: 464

Žánr: Světová literatura, YA fantasy, dívčí romány

Hodnocení na databázi knih: 86 %
Vlastní hodnocení: 88 %

O čem kniha je?

Louis Blancová je čarodějnice, která zavrhla svůj osud i matku a skryla se v ulicích města Cesarine, kde přežívá jako zlodějka. V Cesarine však lidi, jako je Louis, loví a upalují na hranici. Lehce vulgární, svéhlavá a často sarkastická dívka tak musí svou magickou sílu skrývat, aby ji její "zápach" neprozradil.

Ve stejném městě působí jakožto chausseur (tedy elitní církevní voják) Reid Diggory, který svůj život zasvětil ochraně království, církvi a boji proti čarodějnicím. Oproti Louis je spořádaným a slušně vychovaným chlapcem (na první pohled dokonce až nudným), jenž byl vychován k víře k Bohu. A čarodějná dívka, která je všechno jen ne spořádaná a slušná, mu do života přinese nejeden problém.

Řada nešťastných příhod tyto dva protipóly svede dohromady a osud tomu nechce jinak, než je k sobě svázat slibem manželským. Louis a Reid nemohou být odlišnější a zpočátku se nenávidí víc, než si kdy dokázali představit. Avšak mezi nenávistí a láskou prý bývá velmi tenká hranice...

Válka mezi církví a čarodějnicemi však trvá příliš dlouho a Louis i Reida čeká řada těžkých rozhodnutí a nelehkých situací - od vypořádání se s vlastními pocity až po záchranu života...

Vlastní hodnocení

Navzdory tomu, že věkem již nějaký ten pátek Young Adult generaci převyšuji, fantastickou literaturu pro mladé vyhledávám celkem často. Méně často už mě ale některá z nich dokáže nadchnout. A Holubice a had svým příběhem a vtipem dalece podobné tituly převyšuje...

Holubici a hada jsem si neoblíbila pro neotřelý příběh či originální děj. Miluji ho pro skvělé postavy a romantickou linku, která je velkou podstatou této knihy. Holubice a had je především o lásce a vypořádání se se vzájemnými city drzé čarodějné dívky a až příliš slušného lovce čarodějnic.

Kniha ve mně vyvolávala všemožné pocity. Smála jsem se. Bavila se. Rozplývala se, dychtila i trnula... proto si u mě vysloužila 88 %. Ne pro příběh, ale pro lásku...